?

1 haftada kac kilo vermeli ?

1 haftada kaç kilo vermeli ?

Her geçen gün yeni yeni diyetlerle karşılaşmaktayız. bunların arasından gayet bilinçlice hazırlanmış olanlar olduğu gibi yalnızca dikkat çekmek için hazırlanmış olanlar da vardır. bilinçlice hazırlanan rejim zaten kendisini haftalık verilebilecek kilo kaybı ile belli eder. bu rejimler genelde haftada 0. 5 - 1 kg. ağırlık kaybını doğru bulurlar. bunların dışında öyle ' mucize rejim 'ler çıkarılır ki haftada 3 - 4 hatta zaman zaman 6 kilo bile verilebileceğini iddia ederler. peki bu ne kadar mümkün ? hesaplayalım; bunu hep en iyi olasılıkları göz önüne alarak yapacağız.

1) her besin maddesinin vücuda kazandırdığı bir enerji değeri vardır. bu protein ve karbonhidratların 1 gramları için 4 kalori iken, yağlar için 9 kaloridir. diğer yandan 7. 000 kalorilik ekstra harcama ile 1 kilo kaybedilmektedir.

2) her insanın günlük gereksinimi olan bir kalori değeri vardır. 1. 65 metre boylarında, 70 kilo ağırlığında yetişkin bir bayanın (yaklaşık olarak uygun kilosunun 12 kilo üstünde) günlük kalori gereksinimi ortalama olarak 2. 500 kaloridir.

3) günlük yapılan egzersizlerle bu değeri 3. 000 kaloriye kadar çıkarmak olası. biz yine en iyi olasılıkları göz önüne aldığımız için hadi diyelim ki bu bayan arkadaşımız günlük olarak 20 km. de yürüyüş yapsın! (bu durum 1. 200 kalorilik ekstra bir enerji harcaması yaratacaktır)

4) yani günlük olarak egzersiz yapan ve bununla da kalmayıp 20 km. yürüyüş yapan bir bayanın günlük kalori gereksinimi 4. 200 kaloriye kadar çıkacaktır.

5) hadi diyelim ki bu bayan arkadaşımız günlük 1. 200 kalori içeren bir rejim uyguluyor olsun (burada bahsettiğimiz imkansız bir şeydir. çünkü günlük 20 km. yürüyen bir kişinin ayakta kalabilmesi icin en az 2. 000 kaloriye gereksinimi vardır. ama biz yine 'en iyi ihtimalleri' göz önüne alacağımız için bunu mümkünmüş gibi kabul edelim).

6) bu da demek oluyor ki; bu bayan günlük 4. 200 - 1. 200 = 3. 000 kalori ekstradan enerji harcamaktadır. bir haftada 3. 000 x 7 = 21. 000 kalori eder.

21. 000 kalorilik enerji açığı ise 21. 000 / 7. 000 ? 3 kg demektir.

7) yani günlük egzersiz yapan, 20 km. yürüyen ve 1. 200 kalorilik bir diyet uygulayan bayan (ki böyle bir varlık dünyada yoktur!) haftada en çok 3 kilo yağ yakabilir! ! (bu değer 20 km. yürüyüşü hesaba katmazsak 1. 8 kilo kadardır).

o halde bu netice ne demek oluyor ? hani haftada 6 kilo kaybedecektiniz ? işte burada o dramatik gerçek ortaya çıkıyor. kaybedilen bu 6 kilonun büyük çoğunluğu vücut suyudur. rejim yapayım derken sağlığınızdan oldunuz! !

peki gerçekten sağlığa zarar vermeden verilebilecek kilo kaybı ne kadardır ? bu değer haftalık 0. 5 kg. ile 1 kg. arasındadır. rejime başlamadan önce hedeflerinizi bu değere göre belirleyin. yalnızca bu şekilde başarıya ulaşmak mümkündür..

hatta dünya sağlık örgütü (who) son sağlık raporunda rejim yaparken hiç acele edilmemesini, haftalık ağırlık kaybının da 250 - 950 gr arasında olması gerektiğini bildirmiştir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder