?

4 - 6 ay arasi bebek beslenmesi

4 - 6 ay arası bebek beslenmesi

- 4-6 aylar bebek beslenmesinde çok önemli bir yer tutar, çünkü artık bebeğiniz hızla büyüyordur ve buna bağlı olarak besin ve enerji ihtiyaçları de artmaktadır...Beslenme otoritelerinin ortak görüşü anne sütü veya benzeri bir mamanın 4.-6. aylardan sonra bebek beslenmesinde yalnız olarak yeterli olmayacağıdır.İlk 3-4 ay bebeğin emerek beslenme dönemidir.İlk 4-6 ay anne sütü veya biberon maması ile beslenen bebekler bu dönemden sonra sağlıklı gelişimlerine devam edebilmek için değişik besinlere de gereksinim duyarlar.

Ek gıdalara başlama vakti 4. aydan önce olmamalı ancak ek gıdaya geçiş zorlaşacağından 6. aydan sonraya da bırakılmamalıdır.Üstelik, anne sütü varsa kesinlikle devam etmelisiniz.Biberon maması kullanıyorsanız kullandığınız 1 numaralı başlangıç mamalarından 2 numaralı devam mamalarına geçmelisiniz.2 numaralı devam mamaları bebeğin bu dönemdeki besinsel gereksinimleri göz önünde bulundurularak hazırlanmıştır.

Ek gıdalara geçiş dönemi yavaş ilerleyen bir süreçtir.4. ayını tamamlayan bebekler daha çabuk acıkmaya başlar; anne sütü veya biberon maması aldıktan sonra halen aç olduklarını size hissetirirler. Bu, bebeğinizin ek besinlere hazır olduğunun göstergesidir. Bu aylardan sonra bebeğinizin sindirim sistemi ve böbrekleri çeşitli besinleri sindirecek ve atıkları vücuttan uzaklaştırabilecek olgunluğa ulaşmıştır.

Gizli açlığa dikkat !İnsan beyni gelişiminin büyük bir bölümü yaşamın ilk bir yılı içerisinde tamamlanır.Yeterli ve dengeli beslenemeyen bebekler hem fiziksel hem de zihinsel gelişim açısından geri kalabilirler.Bazı durumlarda bebeğin açlık problemi yoktur, kilosu da normal limitler içindedir, ancak zihinsel gelişiminde bir aksaklık görülebilir. Bu "gizli açlık" diye tanımlanan özel bir problemi akla getirir.Bu sorunla karşılaşmamak için katı gıdalara geçildiğinde bebeğin yediklerinin yalnızca miktarına ve bebeği doyurup doyurmadığına değil, içeriğine de önem vermek gerekmektedir.Dengeli bir protein, karbonhidrat ve yağ karışımı ile vücut için lazım olan yağ asitlerini içeren, başta demir olmak üzere mineral ve vitaminler açısından zengin bir beslenme yazılımı bebeğin sağlıklı gelişim göstermesinde yaşamsal öneme sahiptir.

Ek gıdalara geçiyoruz.Bebeğinize ilk vereceğiniz gıdanın onun tarafından kabul edilmesini kolaylaştırmak istiyorsanız bu ilk adımı o açken atmalısınız.Vereceğiniz yiyeceği ufak bir çay kaşığına ya da parmağınızın ucuna yerleştirerek bebeğinizin dudaklarına değdirin.Bu sayede yeni tattan hoşlanıp hoşlanmadığını basitçe anlayabilirsiniz.Şayet yiyeceği diliyle iter ve bu tavrını ikinci denemeden sonra halen devam ettirirse onu daha fazla zorlamamanızı ve bu yeni yiyeceği bir daha denemeden önce 3-4 gün beklemenizi öneri ederiz.

Yutma işlevinin gelişmemiş olması kaşıkla beslenmeyi güçleştirir.Bazı bebekler bu geçişi kolay yapamazlar ve kaşıkla beslenmeyi redderler, geçiş döneminde çok sabırlı olmak gereklidir...

Yeni ve değişik gıdalara birer birer ve en az 3-5 gün ara ile başlanmalıdır.Yeni verilmeye başlanan gıdaların bebekte alerji ya da sindirim güçlüğü yaratmadığının anlaşılabilmesi için aynı anda birden çok gıda başlanmamalıdır.

Yeni besinler önce az oranda verilmeli zaman geçtikçe miktar bir öğün oluşturacak biçimde artırılmalıdır.

Her yeni gıdada bebeğinizin kakasında bazı farklılıklar olabileceğini bilerek fazla telaşlanmamalısınız.

12. ay sonuna kadar bebek için hazırlanan gıdalara tuz ve şeker ilave edilmemelidir.Bebeğe verilecek tüm yiyecekler taze ve katkısız olmalıdır.Kimyasal koruyucu madde içeren konserve ve katkı maddeli hazır yiyecekleri bebeğinizin beslenmesinde kullanmamalısınız.Aldığınız hazır sebze ve meyvelerin olgunlaşmış olmasına dikkat etmelisiniz.Tercih ettiğiniz taze ürünlerin hormon ve kimyasal ilaç kullanılmadan üretilmesi de mühimdir.Mümkünse organik tarımla üretilmiş olanları tercih edin.Bebek için her öğün taze besin hazırlamalı ve bu besinleri oda sıcaklığında uzun müddet bekletmemelisiniz.

Diş çıkarma dönemi bebeğin iştahsız ve huzursuz olduğu zamanlardır. Bu dönemlerde bebek anne sütü veya biberon mamasını daha fazla almak isteyebilir.

Kaşığı reddetme, bu dönemde karşılaşılabilen bir problemdir, ısrarcı olmamak gerekmektedir.Doktorunuzla görüşerek bebeğinizin günlük besin gereksinimini karşılayacak kadar beslenip beslenmediğini öğrenebilirsiniz.

Ek gıdalara geçiş aşamasında başlangıç olarak pirinçli bir mama başlanmalıdır.Bu hedefle hazır pirinçli mama alabilir veya kendiniz evde kullandığınız biberon maması ile muhallebi yapabilirsiniz: 100 ml. (1 çay bardağı) su ile bir tatlı kaşığı pirinç unu pişirilir.

Ocaktan indirdikten sonra içerisine 3 ölçek devam maması ilave edilir.

Muhallebiniz hazırdır.Muhallebinizi mısır unu ile de pişirebilirsiniz.Diğer tahılların (buğday, çavdar, yulaf vb.) kullanımına 6. ay sonunda başlanmalıdır.

Pirinçli mamasından sonra bebeğinize sebze çorbası vermeye başlayabilirsiniz: ilk olarak patates havuç ve az oranda pirinç haşlanarak tel süzgeçten geçirilir, salça ve tuz ilave etmeden (çok az oranda sıvı yağ ilave edilebilir) bebeğe verilir.Yaklaşık 1 hafta sonra sebze çorbasına kabak, taze fasulye, bezelye ve enginar ilavesine başlayabilirsiniz.Yerelması, kereviz ve patlıcan gibi gıdaları fazla nitrat içerikleri sebebiyle bu aylarda kullanmamanızı öneririz...Meyve suyu ve meyve püresi de bu aylarda vermeye başlayacağınız ek gıdalardandır ve genelde ara öğünlerde tercih edilir.Öncelikle elma veya havuç denenmelidir.Meyveler cam rendeden rendelenir ve ince bir tülbentten geçirilerek suyu bebeğe verilir.Portakal ve kivi ile de başlanabilir fakat bu meyveler alerji yapabileceği için kontrollü bir biçimde verilmelidir.

Bu gıdalardan sonra yoğurt verilmeye başlanabilir.

"Bebek için evde kendi yaptığınız yoğurdu kullanmalısınız."

Devam mamaları ile yoğurt yapımı ise şöyledir: 100 ml hazırlanmış devam maması içerisine ılık iken 1 tatlı kaşığı yoğurt konularak mayalanmaya bırakılır.

Daha sonra buzdolabında dinlendirilmelidir.Bebeğin alabileceği sıcaklığa getirilip bebeğe verilir.İsteğe göre içersine meyve püresi de ilave edilebilir...

Sebze ve meyve kullanımınızda aldığınız sebze ve meyvelerin organik tarımla yetiştirilmiş olması önemli bir detaydır.Organik tarımla yetiştirilen ürünler kimyasal ilaç ve hormon kullanılmadan, doğal gübre ile toprağı, suyu kontrollü özel çiftliklerde yetiştirilirler.

Bu dönem için hazırlanmış hazır sütlü kaşık mamaları, tahıllı kaşık mamaları ve kavanoz mamaları, bebeğin beslenmesinde evde hazırlanan besinlere en iyi alternatiftir.Tamamen bebeğinizin özel ihtiyaçlarına gore hazırlanmış bu ürünler hijyenik doğal ve katkısızdır.Hazırlanımları da son derece pratik olan bu ürünler bebek beslenmesinde kompğle bir öğün oluştururlar, bebeğin katı gıdalara geçişini de kolaylaştırırlar.6. ay sonunda;Bebeğinize sebzeleri püre durumunda verebilirsiniz ve ince çekilmiş kıyma ilavesine başlayabilirsiniz.

Yine 6. ay sonunda sabah kahvaltılarına başlanmalıdır.İyi haşlanmış yumurtanın sarısını 1 çay kaşığından itibaren yavaş yavaş artırarak gün aşırı verebilirsiniz.

Yumurtanın beyazı 12. ay sonuna kadar kullanılmamalıdır.Yumurta ile birlikte akşamdan suda bekleterek tuzu alınmış peynir verilebilir, tahıl mamaları da bebeğin kahvaltısına ilave edilmelidir.7 – 8 aylarda ;Tarhana şehriye gibi unlu çorbaları et, tavuk ve kıyma ilavesiyle vermeye başlayabilirsiniz.

Sıvı besinleri (meyve suyu, biberon maması) sulukta veya bardakta verebilirsiniz...9 – 12 aylarda ;Artık bebeğinize verebileceğiniz gıdalar olabildiğince çeşitlenmiştir.

Beslenme programına ek olarak haftada 1 kez ciğer ve 1-2 kez haşlanmış veya ızgara taze balık verilmeye başlanabilir.Bundan başka baharatsız ve soğansız ızgara köfte verilebilir.Baklagiller besin değeri yüksek gıdalar olduğu için tercih edilmelidir, haşlayıp tel süzgeçten geçirilerek bebeğin çorbalarına ilave edilebilir.

11-12. aylarda bebeğe çok yağlı ve tuzlu olmamak şartıyla ev yemeklerinden iyice ezerek vermeye başlayabilirsiniz...- Anneye önemli not :Ek besin döneminde varsa anne sütü yoksa veya yetersizse devam mamaları kullanılmaya devam edilmelidir.Günde 300-500 ml. devam maması kesinlikle bebeğe verilmelidir.Evde hazırlanan besinlere dikkat !Eğer vaktiniz çok, pazardan aldığınız ürünlere güveniniz tam ve elinizde iyi bir liste, mutfağınızda tartı aletiniz varsa bebeğinize evde yemek hazırlayabilirsiniz.

Aldığınız ürünlere güveninizin tam olması lazımdır, çünkü yetiştirme sırasında pekçok sebze ve meyve tam olgunlaşmadan toplanır.Erken dönemde toplanan meyve ve sebzeler topraktan alması gereken bütün vitamin ve mineralleri alamaz.

Bunun yanında sizin pişirme işleminiz sırasında da bazı vitamin ve mineral değerleri kaybolur.Endüstriyel olarak üretilen ürünlerde oluşabilecek bu kayıplar göz önünde bulundurularak lazım ilaveler yapılmaktadır, bu ürünlerde vakum altında yapılan pişirme işlemi ile kayıplar en aza indirilmektedir.Aldığınız ürünlerin hormon ve kimyasal ilaç kullanılmadan üretilmiş olması da dikkat etmeniz gereken önemli bir noktadır.

Elinizde iyi bir liste, tarif ve tartı olmalıdır, çünkü bebeğinize hazırladığınız besinleri şayet kendi damak tadınıza göre hazırlarsanız, bebeğinizi yanlış beslemiş olursunuz...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme