?

9 soruda sac ekimi

9 soruda saç ekimi

Saçlarındaki dökülmelerden şikâyet edenler en etkili çözüm olarak saç ekimini biliyor. ancak bu yöntemi uygulamayı düşünenlerin önce işlem ile ilgili bilgi sahibi olmalarında fayda var.işte saç ekimi ile ilgili merak ettikleriniz...saç dökülmesi çoğu insanın kâbusudur. bir de durdurulamadığı taktirdeki netice da pek iç açıcı değildir. daha çok erkeklerde görülen ve kellikle sonuçlanan saç dökülmesi az da olsa kadınlarda da görülüyor. kadının her tarafı olmasa da belirli bir bölümde dökülen saçların verdiği görüntü kişiyi rahatsız ve mutsuz ediyor. saç dökülmesinin çaresi var mı ? tabii ki var.

saç ekimi uygulaması kimlere yapılır ? saç ekimi, erkek tipi saç dökülmesi olan bütün hastalara tatbik edilebilir. erkek tipi saç dökülmesi genetik olarak buna yatkın olan kişilerde erkeklik hormonunun tesiri ile gelişir. saçı üreten hücreler vakit içerisinde bu hormonun etkisiyle ölürler. böylece saç önce incelir, peşinden uzamamaya başlar ve en sonunda tamamen dökülür. bu durumdaki hastalarda saç ekimi en kesin ve kalıcı tedavi şeklidir.

bu işlem için bir yaş sınırlaması var mı ? işlem için yaştan çok dökülmenin biçimi belirleyicidir. çıplak gözle bakıldığında deri görülür hâle geldiyse, o bölgedeki saç yoğunluğu normal yoğunluğun yüzde 50'sinin altına gelmiş demektir. bu durumdaki kişiye uygulanacak en etkili tedavi, saç ekimiyle olabilir.

yaşın tesiri yok mu ? ekim işleminde yaşın belirleyici olduğu en önemli faktör dökülmenin bitip bitmediğidir. erkek tipi saç dökülmesi ömür boyu sürmekle birlikte, hızı bilhassa 39-40 yaşından sonra azalmaya başlar. bu nedenle bu yaşların altındaki hastalarda ekim yapıldığında saç dökülmesinin devam edebileceği, hastanın ikinci ve üçüncü seanslara gereksinim duyabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

saç ekimi ne kadar sürer ? saç ekimi 3 ile 5 saat kadar sürer. kişi 2 gün içerisinde günlük hayatına dönebilir.yeni saçlara ne zaman kavuşulur ? operasyon sonrasında ekim alanında kırmızı kabuklanmalar görülür. hasta ekim sonrası günde bir kez başını yıkayarak bu kabuklanmayı önleyebilir. 7-10 gün içinde kabuklar tamamen dökülür ve ekim alanı iyileşir. böylece 15 gün ile 1 ay içerisinde hasta ekim öncesi görünümüne döner. daha sonra 3 ay kadar görünümünde bir değişiklik olmaz. yeni saçlar 3 ay sonra yavaş yavaş çıkmaya başlar. değişim en çok 5 ve 6'ıncı aylarda gözlenir. saçların yüzde 90'ı 9'uncu ayda ortaya çıkar. bütün ekimin neticesi ise 1 yılda alınır.

sağlığımıza bir zararı var mı ? bu işlem tamamen lokal anestezi altında uygulanan risksiz bir işlemdir. diğer yandan sağlığı etkileyecek hiçbir yan tesiri bu güne kadar görülmedi.

doğal bir görünüm sağlanabilir mi ? ekimin neticesi tamamen tekniğe bağlıdır. ekim sırasında kullanılan greftlerin büyüklüğü ve yönleri neticesi belirler. greftler saçın doğal çıkış biçimine ideal büyüklükte ve yönlerde yerleştirildiğinde son derece doğal bir netice verir.

kaç kez tekrarlanması gerekir ? ekim yapılan alanın büyüklüğüne ve hastanın saç dökülmesinin devam etmesine göre, birden fazla seans gerekebilir.

uygulanan yeni teknikler nelerdir ? bu konudaki en son teknik, fue denen saçların verici bölgeden bu işlem için özel hazırlanmış 1 mm. 'lik özel metal borular yardımıyla tek tek alınmasıdır. saçlı deride bir kesi veya dikiş olmaz. iyileşme çok hızlıdır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder