?

Acil kosullarda dogum

Acil koşullarda doğum

Gebe bir kadının zihnini meşgul eden onlarca sorunun arasında en korkutucu olanlardan biriside doğum sancıları başladığında hastaneye yetişememe korkusudur. bilhassa erken doğum olaylarında bu duruma sık sık rastlanır. sancılar birden bire başlayabilir, aniden bebeğin suyu boşalabilir ve kişi ıkınma hissi duyabilir. bebek hiç hesapta yokken dünyaya merhaba demek isteyebilir. bu tür tablolara kırsal alanda sık sık rastlanırken büyük şehirlerde doğumlar genelde hastane şartlarında ve hekim kontrolünde gerçekleşmektedir. ancak trafik sorunu sebebi ile azımsanmayacak sayıda kadının arabada doğum yapmak zorunda kaldığı gerçeğini de gözardı edemeyiz. derhal hepimiz türk filmlerinde hamile bir kadının sancılarının başladığını, yaşlı bir kadının derhal gebenin yanına geldiğine ve etrafdakilerden sıcak su ve temiz havlu istediğine şahit olmuşuzdur. filmin sonunda doğum hiçbir sorun olmadan gerçekleşmekte ve bir sonraki karede " kocaman" bir bebek ağlamaktadır. şayet böyle bir durum sizin başınıza gelirse neler yapmanız gerektiğini biliyor musunuz ?

eğer zamansız olarak doğum sancılarınız başlar ise ve hastaneye yetişecek kadar vaktiniz yok ise her şeyden önce doğumun normal bir olay olduğunu aklınıza getirmeye çalışın. hiçbir vakit panik olmayın. sakin olmanız tek başınıza bile olsanız doğuma konsantre olmanızı temin eder. şayet olasıysa doktorunuzu arayın ve ambulans çağırın. bunu kolaylaştırmak için hamileliğinizin en başından itibaren doktorunuzun, acil yardımın ve size en yakın ambulans şirketlerinin telefon numaralarını kolaylıkla ulaşabileceğiniz yerlerde tercihan telefonun yanısıra tutun. yanlız iseniz size yardımcı olabilecek bir komşunuzu ya da arkadaşınızı çağırın.

eğer varsa pantolonunuzu ve iç çamaşırınızı derhal çıkartın, sancılar arasında derin derin nefes alıp vermeye çalışın, sancılar anında ise yavaşça ıkının. size yardım edecek kişiye bebeğin başını görüp göremediğini problem. şayet baş görünmüyor ise daha vaktiniz var demektir ve profesyonel yardımın gelmesini bekleyin. baş görünüyor ise yardımcınıza bebeğin kafasını hafifçe korumasını isteyin. hiçbir vakit ve hiçbir vakit bebeğin başını çekmesne izin vermeyin.

bebek doğduktan sonra başaşağı tutularak ağzındaki ve burnundaki sıvıları dışaı atması temin edilmelidir. ağlaması hedefi ile poposuna hafifçe vurulabilir, sırtı sıvazlanbilir ya da ayak tabanları sıkıştırılabilir.

göbek kordonu bağlanmadan hiçbir vakit kesilmemelidir. bu hem annede hem de bebekte kan kaybına ve hayati tehlikeye sebep olabilir. kordon birer santim ara ile temiz bir ip ile sıkıca bağlanmalı ve bu iplerin arasından temiz bir makas ile kesilmelidir. şayet olası ise kordonun hiç kesilmemesi daha uygundur. bebek doğduktan sonra kordon hiçbir vakit çekiştirilmemelidir.

plasenta da ayrılıp doğduktan sonra atılmamalı, gelecek olan doktora gösterilmelidir. kanamayı azaltmakmaksadı ile annenin kasık bölgesine dışarıdan sertçe masaj yapılması faydalı olur. doğumdan derhal sonra bebek vücut ısısını ayarlayamayacağı için battaniye yada havluya sarılmalıdır. ancak bu maddeler bebeğin canını acıtacak kadar sıcak olmamalıdır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder