?

Adet duzensizligi

Adet düzensizliği

Polikistik over, yarattığı hormonal dengesizlikle yumurtlamanın etkisiz kalmasına neden olan bir durumdur. bu da yumurtlamayla üretilmesi gereken progesteron hormonunun olmaması neticesi kadının adet döngüsü düzeninin bozulmasına neden olmaktadır.

yumurtlama olduktan sonra salgılanan progesteron hormonu, yumurtlama öncesinde rahim iç tabakasını kalınlaştıran östrojen hormonunun burada yarattığı kalınlaştırıcı etkiyi karşılar ve hamilelik oluşması halinde bebek için elverişli bir ortam hazırlar. progesteron hormonu yaklaşık 14 gün salgılandıktan sonra hamilelik oluşmamışsa salgısı durur ve bu, kadının beklediği zamanda, tertipli bir adet kanaması görmesini temin eder. yumurtlama olmadığında östrojen hormonu rahim iç tabakasını devamlı kalınlaştırır ve genellikle gecikmeli bir müddet sonunda, beklenmedik bir biçimde ve genellikle normalden fazla oranda bir "adet kanaması" olur.

pko' da yumurtlamanın etkisiz kalması ve progesteron hormonu salgısının olmaması kadının adet göreceği vakti algılayamamasına sebep olur. hemen hemen her kadın adet kanamasından birkaç gün öncesinde göğüslerinde, kasıklarında veya vücudunun diğer bölümlerinde bir takım belirtiler hisseder ve kanama göreceğini anlar. yine kanama olduğunda hemen hemen her kadın kanama anında kaybedilen kanı azaltmaya yönelik olarak meydana gelen rahim kasılmalarını az veya çok kasıklarında bir baskı, çekilme veya ağrı biçiminde hisseder. pko' da çoğu taktirde bu belirtiler kaybolmuştur.

pko' da yumurtlamanın tertipli olmaması nedeniyle rahim iç tabakası östrojen hormonu tarafından devamlı olarak uyarılır. bu uyarılma tabakanın kalınlaşmasına sebep olur. kalınlaşma belli bir limite geldiğinde tabakayı besleyen damarlar ve östrojen düzeyi artık kalınlaşmış olan tabakanın ihtiyaçlarına cevap veremez ve genellikle gecikmiş bir biçimde ve genellikle normalden fazla kanama ortaya çıkar.

adet döngüsünün, yani bir adet kanamasının ilk gününden diğer adet kanamasının ilk gününe kadar geçen sürenin 21-35 günler arasında olması normal kabul edilir. ancak gerçek, yani yumurtlamalı bir adet döngüsü istikrarlı bir süreye de sahip olmalıdır. örnek olarak son 6 ay içinde görülen adet kanamaları arasındaki müddet, yani "döngü" 21-35 günlük normal limitler içerisinde görünmesine rağmen, detaylı inceleme döngülerin esasında düzensiz olduğunu (örneğin son 6 ayda 23, 32, 25, 30, 30 ve 34 günde bir adet görmüş olma gibi) gösterebilir. bu örnek 6 aylık döngüler normal süreler içinde görülmesine rağmen günlerin istikrarsız olmaları nedeniyle bir yumurtlama bozukluğuna işaret edebileceğini göstermesi açısından mühimdir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder