?

Adet kanamasi sirasinda cinsel iliski

Adet kanaması sırasında cinsel ilişki

Adet kanaması sırasında cinsel ilişki kurulur mu ? hamile kalınır mı ?

bunun yanıtı için adet kanamasının ne olduğunu öğrenmiş olmak gerekmektedir. adet kanaması kadın rahmi içerisindeki bir dokunun kanayarak dokulmesidir. bu doku hamilelik sırasında bebeğin yapıştığı ve beslenmesi için lazım şartları sağlayan özel bir yapıdır. işte bu doku hamilelik oluşmadığı her ay bir dahaki yumurtlamaya tekrardan hazırlanması için üstteki tabakasını kanayarak doker ve alttan yeni doku oluşmaya başlar.

adet kanamasına ilişkin gerçek dışı uydurmalar; vücuttaki kirli kan atılması gibi, zehirli olduğu,vücuttan atılmasa kişiyi zehirlediği, pis olduğu ,bu esnada ilişki kurulursa kısır olunacağı gibi bu şeyler tamamen yanlıştır.

adet sırasındayken seks yapılıp yapılamayacağın yanıtı ise koşullara ve kişilere ,vede kişilerin inançlarına göre farklılık gösterir.

adet sırasında yani kadının menturasyonu sırasında prezervatif (kondom - kılıf) ile seks yapılmasında ne kadın için nede erkek için tıbbi olarak bir sakınca yoktur, ne kadın nede erkek bedensel bir zarar görmez. şayet prezervatifsiz cinsel ilişki kurulursa kadın veya erkeğin mikrop kapma şansı olabilir. çok nadir de olsa adet kanaması sırasında hamile kalma olasılığıda mevcuttur,bunu da göz ardı etmemek gerekmektedir.

cinsellik kişilerin bedensel ve de beyinsel özgürlüklerdir. bu sebeple kendisi için istediği bir şeyi şayet tıbben yasaklanmamışsa koşullarına,inançlarına ve de ahlaki değerlerine göre yaşayıp yaşamayacağına ,yaşayıp yaşamak istemediğine veya yaşamaya kendisi karar verir. tıbben bir zararı prezervatif kullanmak kaydı ile yoktur,bu yuzden karar vermek size kalmıştır.

bir çok kadın adetliyken kendilerini itici bulurlar, ve de erkeklerin bu hallerinden rahatsız olabileceklerini düşünürler,oysaki bazı rahatsız olan bunu itici bulan erkekler olduğu gibi ,bundan rahatsız olmayan, kadını adet döneminde de arzulayan ve bu esnada cinsel ilişki kurmak isteyen, cinsel ilişki kuran ve de bundan zevk alan bir çok erkekte mevcuttur.

o halde kadınlara seslenelim; adet dönemi doğanın kadınlara verdiği üstün kabiliyet olan hamilelik ve doğum olayının bir parçasıdır. pis değil,doğal ve de lazım bir süreçtir. siz kendinizi pis zannederseniz karşınızdaki insanda size pismişiniz gibi davranır. kendinize ve size verilen bu üstün olaya saygı duyun, sizler üreticisiniz, ve hepimizin bir annesi var veya vardı, onlarda adet görüyorlar veya görüyorlardı, onlar canınız annelerinizde mi pisti, hayır biliyorsunuz ki onlar temiz ve saftırlar, güzeldirler, sizde bayansınız sizde saf ve temizsiniz hem de her halinizle.

adet sırasında seks bir çok insan tarafından yaşanmaktadır. kadın açısından baktığımız zamanda bayanların bir çoğunda adet döneminde cinsel istek artışı görülür, kimileri bunu yaşarken, kimilerde bunu baskılar. bazı kadınlar adet döneminde cinsellik yaşamanın bu dönemdeki gerilimlerini azalttığını veya yok ettiğini, bazıları ise aynı zamanda adet sancılarını hafiflettiğini veya yok ettiğini söylemektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder