?

Agiz yolu ile alinan ilaclar

Ağız yolu ile alınan ilaçlar

Bir hap tip 2 diyabette nasıl faydalı olabilir ?daha kısa müddet önce, günlük insülin enjeksiyonları tip 2 diyabet tedavisinde tek seçenek idi. günümüzde ise, kan şekeri rejim ve egzersiz yoluyla kontrol altına alınamayan tip 2 diyabet hastaları için daha fazla alternatif bulunmaktadır. tip 2 diyabeti olan pek çok insan kan şekerini kontrol altında tutmada çeşitli biçimlerde fayda sağlaması için oral ilaçlar kullanmaktadır.

tip 2 diyabette kullanılan bazı oral diyabet ilaçları pankreasın insülin salgılamasını sağlamakta veya karaciğerinizdeki şeker üretimini azaltmaktadır.

tiazolidindionlar gibi ilaç çeşitlerine insülin duyarlaştırıcıları denmektedir. bunların amacı insülin direncidir ve vücuda kendi doğal insülinini daha aktif biçimde kullanmasında yardım eder.

ağızdan alınan diyabet ilaçlarının çeşitli sınıflara ayrılan pek çok türü vardır. aşağıdaki bilgiler ilaçları sınıf adlarıyla bölümlere ayırmakta ve nasıl çalıştıklarını açıklamaktadır:

tiazolidindionlar (tzd'ler) insülin duyarlaştırıcıları

tzd'ler belli hücrelerin merkezlerindeki özel bir " reseptör bölgeyi" hedef alır. hücrelerin insülin direncini azaltır ve daha fazla şekerin girmesine izin verir. hücreye daha fazla şeker girdikçe, kandaki şeker ve insülin seviyeleri düşmeye başlar. bunun sonucunda kan şekeri seviyeleri düşer.

sülfonilüreler

pankreasın daha fazla insülin salgılamasını sağlayarak kan şekeri düzeyini düşürür.

diğer insülin salgılattırıcıları (secretagog'lar)

pankreasın daha fazla insülin salgılamasını temin ederler (meglitinide, d-phenylalanine türevleri).

biguanidler

öncelikle karaciğer tarafından şeker üretimini azaltır.

alfa-glukozidaz ınhibitörleri

gıdaların şekere dönüşümünü yavaşlatarak şekerin vücuda daha yavaş girmesini temin eder.

iki ya da daha fazla diyabet hapının alınması

eğer bir hap yalnız olarak kan şekerinizi kontrol altında tutmuyorsa, doktorunuz iki ilaç almanızı öneri edebilir, bunları ayrı ayrı veya tek bir hap olarak almanızı önerebilir. bir kişinin 2 veya hatta 3 ilaç alması alışılmadık bir durum değildir. bunun anlamı, bir ilaç kombinasyonu kan şekerinizi kontrol altına alabilir ve diyabetle mücadelenizde size yardımcı olabilir.

kombine ilaçlar

kombine ilaçlar iki değişik ilacı tek bir hap içerisinde birleştirir. bu ilaçlar birden çok ilaç alması gereken insanlar için kolaylık amacıyla sunulmaktadır. aşağıda ilaçlar sınıf adlarıyla tarif edilmekte ve nasıl çalıştıkları izah edilmektedir:

tiazolidindion ve biguanid

tiazolidindionler (tzd'ler) insülin duyarlaştırıcılarıdır. tzd'ler belli hücrelerin merkezlerindeki özel bir " reseptör bölgeyi" hedef alır. hücrelerin insülin direncini azaltır ve daha fazla şekerin girmesine izin verir. hücreye daha fazla şeker girdikçe, kandaki şeker ve insülin seviyeleri düşmeye başlar. bunun sonucunda kan şekeri seviyeleri düşer.

sülfonilüre ve biguanid

sülfonilüreler pankreasın daha fazla insülin salgılamasını sağlayarak kan şekeri düzeyini düşürür.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder