?

Aids nasil kapilabilir ?

Aids nasıl kapılabilir ?

Hıv nin birisinden başka birisine bulaşabileceği dört ana yol vardır, bunlar;

* hıv li birisiyle, prezervatif kullanmadan, vajinal veya anal cinsel ilişkide bulunarak

* enfekte olmuş kanın bulaştığı, uyuşturucu şırıngası kullanılarak

* hıv li gebe bir kadından, doğum sırasında veya anne sütü emme yoluyla, çocuğuna

* enfekte olmuş birisinin kanını, kan nakli yoluyla alarak.hıv günlük sosyal ilişkilerle geçmez, örneğin;

* nezaket öpüşmesi, dokunma, sarılma, el sıkmakla

* aynı yüzme havuzunda yüzmek, aynı tuvaleti, tabağı, çatal, bıçağı kullanmak, veya hıv li birisinin hazırladığı yemeği yemekle

* öksürük, hapşuruk, göz yaşı, böcek ısırması veya hayvan ısırmasıyla.cinsel ilişkiyle geçer mi ?

prezervatif kullanmadan, hıv li birisiyle vajinal veya anal ilişkiye girerseniz, hem hıv, hem de daha başka cinsel ilişki yoluyla geçen hastalık kapabilirsiniz. şayet, cinsel ilişkiye girecekseniz, prezervatif, hıv ye karşı etkili bir engel oluşturur. prezervatifler, aynı zamanda, hem başka cinsel hastalıklardan hem de istenmeyen hamileliklerden korurlar.uyuşturucu kullanmakla bulaşır mı ?

eğer, uyuşturucu kullanıyorsanız ve iğnenizi ve/veya şırınganızı başkalarıyla paylaşıyorsanız, hem hıv, hem de, hepatit c gibi, daha başka kan youlyla bulaşan virüsler kapabilirsiniz. şayet, uyuşturucu kullanıyorsanız, her enjekte ettiğiniz vakit için değişik iğne ve şırınga kullanın.bebekyapmak arzu edersek ne olur ?

eğer, gebe iseniz ve hıv li iseniz, doğum öncesi, doğum anında ve doğumdan sonra lazım bakımlar yapılarak, hıv nin bebeğinize geçme tehlikesi yüzde 20 den, yüzde 1 e indirilebilir. hıv geçmesi tehlikesini azaltmak için;* gebeliğiniz sırasında, anti-hıv ilaçları kullanabilirsiniz

* doğumu sezeryanla yapabilirsiniz

* hıv nin anne sütünden geçme tehlikesi yüzde 10 kadar olduğu için, bebeğinizi biberonla besleyebilirsiniz.kan alıp verirken ne olur ?

bk kan bağışlamak tehlikeli değildir. tüm aletler, sterildir ve yalnızca bir defa kullanılır. tüm kanla ilgili ürünler, organlar ve hücreler, hıv virüsüne karşı test edilir. kan ürünleri aynı zamanda, hıv yi yok etmek için, ısı işleminden geçirilirler. netice olarak, bk da kan nakli yoluyla hıv kapma tehlikesi dikkate alınmayacak kadar azdır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder