?

Aile ruh sagligi birimi

Aile ruh sağlığı birimi

Aile üyeleri arasında karşılıklı etkileşim ve ailede yaşanan farklılıklar bireylerin her birinin ruh sağlığına ve sosyal uyumuna etki eder. bozulan uyumu tekrardan sağlamada aile terapilerinden yararlanıyoruz.

şu iki taktirde aile terapisi kullanıyoruz:

- aile üyelerinden birinin ruh sağlığında sorun olduğunda,

- aile üyeleri arasındaki ilişkide bir sorun olduğunda

örnek verecek olursak; cinsel uyum bozukluğu veya evlilik problemleri olan ailelerde ile terapisinden olabildiğince yararlı neticeler almaktayız.

bunun yanı sıra ailedeki bireylerden birinin gelişi hoş bir psikolojik ya da psikiyatrik problemi olduğunda, örneğin madde bağımlılığı olan yetişkinlerin tedavisinde, kişiyle yapılan bireysel görüşmelere ek olarak aile terapisinden de yardımcı teknik olarak faydalanıyoruz.

çocuk ve gençlerde görülen problemlerin çoğu ya aile içi ilişkilerden kaynaklanmaktadır ya da ailenin ideal yaklaşımıyla daha hızlı çözülebilmektedir. dolayısıyla çocuk ve gençlerde görülen problemlerin çözümünde bireysel terapiler yanısıra aile terapilerinden de yararlanıyoruz.

bunun dışında günlük yaşamın akışı içinde sağlıklı ailelerde de bazen iniş çıkışlar yaşanabilmekte, zaman zaman gündelik yaşam problemleri yanlış ele alındığı için çıkmaza girip çözümlenemez hale gelebilmektedir. örnek verecek olursak; hafta sonunun nasıl geçirileceği, kimin akrabası veya arkadaşıyla ne sıklıkta görüşüleceği, paranın ne kadar ya da nereye harcanacağı, çocuğun hangi okula gideceği, hangi üniversiteyi tercih edeceği... vb. sorunlar hemen hemen her ailenin karşılaştığı şu ya da bu şekilde çözümlediği problemlerdir. ne var ki zaman zaman bu tür zorluklar yanlış ele alındıkları için içerisinden çıkılmaz bir hale gelebilmekte ilişki ve iletişim problemine dönüşebilmektedir. bu tür sorun durumlarıyla da kişiler aile terapilerine baş vurabiliyorlar.

aile terapilerinde zaman zaman aile üyelerinden biri veya her biri yaşanan problemden sorumlu tutulacağı endişesiyle gelir. oysa terapist hakem ya da hakim değildir. terapi süreci içinde aile üyeleri kendilerinin eleştirilmediğini, yargılanmadığını veya kontrol edilmediklerini gördüklerinde rahatlıyor ve çalışmaya daha pozitif bir biçimde katılıyorlar. zaman zaman de aile üyelerinden birinin "insan sorunlarını kendisi çözmeli" gibi bir düşünceyle gelmeyi tümüyle reddettiği oluyor. gerçekte terapist, ne tür farklılıklar yapılmasına karar verecek kişi değildir. aile üyeleri içerisinde bulundukları koşulları en iyi kendileri bilirler, bu yüzden karşılaştıkları sorunları nasıl çözeceklerine de en iyi kendileri karar verebilirler. terapistin görevi, aile üyelerinin bulundukları koşullar içerisinde yapılabilecek farklılıkları objektif bir biçimde görmelerini sağlamak ve takip edecekleri yolu belirlemelerine yardımcı olmaktır.

aile terapisinde amaç; aile içi çatışmaları ve psikolojik sorunları önlemek için aile üyelerinin birbirini daha iyi anlamasını sağlamak, iletişim çatışmalarını önlemek ve sorun çözme becerileri geliştirmelerine yardımcı olmaktır.

aile içerisinde yaşanan bir sorunu çözmek için denediğiniz tüm yöntemler işe yaramadıysa, ısrarla işe yaramayan bu çözümleri sürdürmemelisiniz. denediğiniz yöntemleri gözden geçirerek en azından neyin işe yaramadığını, neyi yapmamanız gerektiğini görebilirsiniz. ne yapılacağına karar verilemediği durumlarda ise problemin daha da büyümesini beklemeden yardım almak en iyisidir.

kaynak: uzm. psk. çiğdem demirsoy

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder