?

Aileye dusen gorevler

Aileye düşen görevler

Uyuşturuculardan korunmada en büyük vazife aileye düşmektedir. aile toplumun esas çekirdeğidir. en başta anne ve baba, çocuklara örnek olmalıdır. çocuklar, her türlü dertlerini ve problemlerini ilk olarak anne ve babalarına açabilmelidirler. problemlerin ilk defa aile büyüklerince değerlendirilmeleri şarttır.

bu konuda gençlerimizin dikkat edecekleri noktalara gelince;

- gerek sevgiyi ve mutluluğu muhakkak ki kendi yuvalarında aramalıdırlar.

- kötü arkadaş guruplarından uzak durmaları gerekmektedir. böyle kişiler davranışlarından, hareket ve sözlerinden anlaşılır.

- boş zamanları en iyi biçimde (okumak, kültürel ve diğer faydalı faaliyetlerde bulunmak gibi meşguliyetlerle) değerlendirmelidirler.

- yine gençlik dönemi; halk arasında söylendiği şekliyle " delikanlılık" devresidir. bu yaşlarda kişilik icabı, gelecek için her an sorun oluşturabilecek hareketlere girilebilir, kararlarda isteksizlik olabilir. gençler bu konuyu daima göz önünde tutmalı büyüklerin uyarılarını dikkate almalıdırlar.

son olarak gençlerimizi uyuşturucunun içerisine çeken alt kültürden bahsetmek istiyorum. içki uyuşturucu, kumar, şans oyunları, sapıklıklar, fuhuş evden kaçma gibi faaliyetlerin tamamını besleyen, ortaya çıkaran ortama " uyuşturucu kültürü" adını veriyoruz. zararlı alışkanlıkların temelinde bu vardır ve bunu önlemek uyuşturucu kültürüyle mücadeleye bağlıdır.

bu kültürün filizlendiği birahane, pub, diskotek, kahvehane, kumarhane, meyhane ve benzeri yerlerden uzak durmalıdır.

bira ve " alkolsüz" denilen bira, alkolizm ve uyuşturucu batağının başlangıç basamağıdır.

yine milli manevi değerlerimiz, yüzyıllardan beri nesilden nesile intikal eden geleneklerimiz uyuşturucu kültürünün panzehiridir. bu değerlere sarılmak zorundayız.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder