?

Akupunktur ve alerji tedavisi

Akupunktur ve alerji tedavisi

Alerjik hastalıkların tedavisinde yararlanılan bir başka metod ise akupunktur tedavisi olmaktadır. 1979 yılında dünya sağlık teşkilatı bir dizi hastalık yanısıra alerjik hastalıkların da akupunktur ile tedavi edilebileceğini açıklamıştır.

akupunktur tedavisini seanslar durumunda uygulanır. örneğin astım hastalığı için ilk 1-2 ayda 15-20 seans uygulanır. sonraki dönemlerde de klinik seyre göre haftada bir tedaviye alınır. bu uygulamayla, astımlı hastalarda,15-20 seans sonunda diğer mevcut tedavilere göre olabildiğince iyi hatta kortizon kullanılmamışsa çok daha iyi sonuçlar elde etmekteyiz. uygulanan tedaviden sonra, hasta nefes darlığından kurtulmakta, 3 ayda bir krize yakalanıyorsa, bu üsre 6 ay ila bir yıla kadar gecikmektedir. gelen krizin şiddeti de olabildiğince azalmaktadır. çocuklarda ise lazer ile akupunktur tedavisi uygulanmakta, böylece çocuklarda iğne kullanmadan bu tedaviyi yapma şansımız bulunmaktadır. çocuklarda elde ettiğimiz başarı ise, 8-10 seans sonunda diğer tedavilerle kıyas kabul etmeyecek derecede harikadır. hastaların steroid kullanmış olmaları tedavimizin başarısını olabildiğince etkilemiştir. tecrübelerle görülmüştür ki, daha önce kortizon almamış hastalar tamamen iyileşebilmektedir.

akupunktur nasıl etkili oluyor ?

akupunkturun nasıl etkili olduğu konusunda çeşitli araştırmalar yapılmıştır. bu çalışmalarda şu neticeler elde edilmiştir.

1- akupunktur vücudun bağışıklık sistemini güçlendirterek direnci arttırmakta, hasta enfeksiyona daha az yakalanmaktadır. daha az enfeksiyon daha az kriz demektir(bardağın taşmasını engellemiş oluyor).

2- hastanın duygusal durumu kontrol altına alınmakta stres ,sıkıntı depresyonu önlemekte var ise tedavi edilmektedir. bu nedenle bardak taşmayacak ve reaksiyon oluşmayacaktır.

3- vücudun kendi steroidini salgılaması sağlanmakta ve böylece yara içeriden tedavi edilmektedir. dışarıdan alınan steroid çocukların büyümesini engellediğinden, steroidi bıraktırarak bu zarardan çocukları kurtarmış oluyoruz.

4- alerji reaksiyonlarını oluşturan salgıların akupunktur tedavisiyle azaldığı saptamıştır.

5- alerjik reaksiyonda en önemli rolü üstlenen immünoglobülin-e'nin akupunktur tedavisi sonunda azaldığı, örneğin 900 üniteden 200 üniteye düştüğü saptamıştır.

6- tüm bunlarla beraber akupunktur tedavisiyle vücudun genel dengesi düzelmekte, diğer hastalıklarla beraber alerjik rahatsızlık görülme oranı da azalmaktadır.

ayrıca akupunkturun felsefi temellerinin olduğu, kendi mantığı içinde hastalığı iyileştirme açıklamalarının olduğu, (vücudun qi enerjisi çoğalır, meridyenlerdeki tıkanıklık giderilir yin-yang dengesi sağlanır vs.) unutulmamalıdır.

akupunkturun hiçbir yan tesirinin olmadığını, ilaç kullanımını büyük ölçüde azalttığını, hatta ilaçların kullanımının kesildiğini düşündüğümüzde akupunkturun önemli olduğu ve neden akupunktur tedavisini tercih ettiğimiz anlaşılmaktadır.

bu arada bilhassa, 1994 yılınca ilaçların zararlı etkilerinden dolayı dünyada 144 bin kişinin hayatlarını kaybettiklerini, 2 milyon kişinin de sakat kaldığını (sağırlık, görme bozukluğu, böbrek yetmezliği, siroz vb.) dikkate alınmalıdır.

sonuç olarak şunu belirtelim ki, alerjik hastalar alerjiyi kendilerine dert etmesinler. hiçbir vakit korku ve paniğe kapılmasınlar. her şeyin bir çaresi olduğunu düşünüp ümitsizliğe kapılmamaları bile zaman zaman rahatlatır. gerçekten her şeyin bir çaresi olduğu gibi alerjinin de çaresi vardır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder