?

Akut bronsit ile ilgili bilmeniz gerekenler

Akut bronşit ile ilgili bilmeniz gerekenler

Akut bronşit nedir ?

akut bronşit akciğerlere hava akımını sağlayan bronş ağacının bulaşıcı hastalığıdır. bronşlar hastalandığında şişerler ve balgam salgılarlar. balgam, öksürdüğünüzde ağzınıza gelen salgıdır. bronşların şişmesi solunumunuzu zorlaştırır ve soluduğunuzda hışırtıya sebep olur.

akut bronşitin nedenleri

akut bronşit sıklıkla bronş ağacına ulaşan, virüs denen mikroorganizmalarla oluşur. boğaz ve burunda nezle ve iltihap yapan virüsler, akut bronşit de yaparlar. virüsler bronş ağacının duvarlarına saldırır ve zedelerler. vücudumuz bu saldırganlara karşı kendini savunur ve dolayısıyla bronşlarda şişme ve balgam oluşur. bedeniniz bu savunma sonucunda saldırgan virüsleri öldürse de, kendini toparlaması ve onarması için zamana ihtiyaç duyar. bu esnada öksürmeye ve balgam çıkarmaya devam edersiniz. bronş ağacına zarar verebilecek sigara gibi gelişi hoş bir etmen, bronşların iyileşme süresini uzatabilir.

bronşit nasıl bulaşır ?

akut bronşit kişiler arasında öksürükle bulaşır. virüs ya havadan ya da hasta kişinin elinden bulaşır (el sıkışmayla). bronş ağacınız zedelenmişse, bronşite çok daha kolaylıkla tutulabilirsiniz. sigara içiyor ya da hava kirliliğinin yoğun olduğu bir ortamda bulunuyorsanız, bedeninizin direnci düşer. sigara içen kişiler, daha kolaylıkla bronşit olurlar ve hastalıkları daha uzun sürebilir.

akut bronşit nasıl tedavi edilir ?

akut bronşit virüsler tarafından oluşturulduğu için antibiyotiklerin kullanımı luzumsuzdur. solunumunuzun sıkışık olduğu durumlarda hekiminiz zaman zaman astım tedavisinde kullanılan bir ilaç önerebilir. bu ilaçlar, nefesinizi açmaya ve balgamdan arınmanıza yardımcı olacaktır. sigara içiyorsanız, sigara sayısını azaltmalı ya da sigarayı kesmelisiniz. bu, bronş ağacına verilen zararı azaltacaktır.

akut bronşitle birlikte gelişebilen başka sorunlar

bazen akut bronşitin öksürüğü haftalarca sürebilir. bu, sıklıkla bronşların iyileşmesinin uzun sürmesi nedeniyle olur. ancak, akut bronşit zaman zaman astımla da karışabilir. hırıltınız ve öksürüğünüz uzun sürerse ve bu bilhassa geceleri ve hareket ettiğinizde oluyorsa, hafif bir astımınız da olabilir. bu durum uzun sürecek olursa, bronşit ile astımınızı ayırt etmek için hekiminiz size solunum işlevi testi yaptırabilir. akut bronşit ile zatürre de aynı yakınmaları yapabilir. yüksek ateşiniz olursa, kendinizi halsiz hissedecek olursanız ve öksürüğünüz sürecek olursa, sizde zatürre gelişmiş olabilir. bu durumu ayırt edebilmek için, hekiminiz size bir göğüs röntgen filmi çektirebilir. bronşitiniz, uyurken midenizden akciğerlerinize kaçan mide içeriği nedeniyle de olabilir. öksürüğünüz sürüyor ve sabah ağızda kötü bir tatla uyanıyorsanız, doktorunuza başvurunuz. hekiminizin midenize yönelik vereceği ilaçlar, dolayısıyla meydana gelen öksürüğü kesebilir.

hekime acil olarak gitmenizi gerektiren durumlar

öksürüğünüz bir aydan uzun sürüyor, ateşiniz devam ediyorsa doktorunuza başvurmalısınız. öksürdüğünüzde balgamınızla kan geliyorsa, yattığınızda soluk alıp vermede zorluk çekiyorsanız ve bacaklarınız şişiyorsa da hekiminizi görmelisiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder