?

Alerji genetik bir hastalik midir ?

Alerji genetik bir hastalık mıdır ?

Aynı ortamda bulunmakta olan iki kişiden, alerjik olanının çevredeki alerjene anormal bir yanıt verirken diğerinin vermemesi alerjik kişinin genetik yapısıyla açıklanabilir.

genetik yatkınlık taşıyanlarda, bebeklik döneminden başlayarak çevredeki alerjenlere karşı vücut hassas ve tepki verir hale gelmekte, daha sonra yineleyen karşılaşmalar nedeniyle alerjik hastalık gelişimini tamamlamaktadır. hastalık gelişiminin tamamlanmasında yaşanılan çevrede yeterli alerjen konsantrasyonu varlığının olması önemli bir diğer faktördür. bu nedenle alerjik hastalıklar, genetik yatkınlık ve çevresel faktörlerin bir arada bulunması ile gelişen ve yaşam boyu belli zamanlarda nüks eden ataklarla seyreden hastalıklardır. dolayısıyla, örneğin grip ve soğuk algınlığından değişik olarak insandan insana bulaşmazlar.

ailesel yatkınlık için en önemli gösterge, alerjik hastalığa sahip olan anne babanın çocuklarında alerjik hastalığın normal toplumdaki çocuklara göre daha yüksek sıklıkta görülmesidir. örneğin, genel olarak bir toplumdaki alerjik hastalık sıklığı %20 olarak gözlenirken, alerjik bir ebeveyne sahip olan çocuğun riski %45' e, şayet hem anne hem de baba alerjik hastalığa sahip ise bu risk %70' e çıkmaktadır. (ayrıca, bir kişi ev tozu akarına karşı alerjik iken, diğer bir kişinin niçin yalnızca polene karşı alerjik olduğu da genetik yatkınlıkla açıklanmaktadır. )

genetik yatkınlık ve çevredeki alerjenin bir araya gelmesi ile bebeklik döneminden başlayarak bir duyarlılaşma oluşur. bu hassasiyet neticesi bağışıklık sistemi, normalde bu maddeye karşı salgılamaması gereken ıge adında bir antikor salgılar. bu antikor, kan dolaşımı ile vücudun her tarafına dağılarak bağışıklık sistemi hücrelerine yapışır. şayet alerjenle bir kez daha temas edilirse, vücut onu derhal tanır ve çok şiddetli bir yanıt verir. bu reaksiyon anında bağışıklık sisteminden salgılanan binlerce madde, alerjenle rastlanan organda anormal şiddette bir alerjik cevap oluşturur ve hastalığa ilişkin bulgu/belirtilerin çıkmasına sebep olur.

alerjik cevap;

burunda ise; hapşırma, burun akıntısı, burun kaşıntısı, gözlerde yanma sulanma ile seyreden" saman nezlesi" veya "yıl boyu süren alerjik nezle" ye

akciğerde bronşlarda ise; hırıltılı nefes alıp verme, nefes darlığı, öksürük ve göğüste basınç hissi ile seyreden alerjik astıma

deride ise; kaşıntı, kızarıklık ve kuruluk gibi belirtiler veren alerjik egzema' ya, kaşıntı, kızarıklık, kabarıklık ve yaygın döküntüler gibi belirtiler veren ürtiker' e veya ürtiker belirtilerinin derinin derin katmanlarına inmesi ile bilhassa yüzde ve dilde ağrılı şişkinlik ile belirti veren anjiyoödeme

barsaklarda ise; karın ağrısı, ishal, kusma ve barsaklar dışında pekçok bulguya neden olan besin alerjisine sebep olur.

alerjiye neden olan bağışıklık sistemi hücreleri kan dolaşımıyla vücudumuzda her yere ulaşabildiği için, alerji belirtileri sadece o organda değil, aynı anda pekçok değişik organda görülebilmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder