?

Alerji sozlugu

Alerji sözlüğü

Alerjen: çevremizde bulunmakta olan ve vücudumuzda alerjik yanıt oluşturan maddelere " alerjen" denir. alerjenler vücudumuza solunum, sindirim, enjeksiyon yani iğne batırılması veya cilde temas ile alınabilmekte ve alerjik tepkilerin ortaya çıkmasına neden olabilmektedirler. solunum yolu ile alınan alerjenler ev içi ve ev dışı ortamlarda bulunurlar. ev içi alerjenlere en iyi örnek " ev tozu akarları" ve nemli ortamlarda üremiş olan " küf mantarları" dır. ev dışı alerjenlere en iyi örnek ise " polenler" dir.

alerji testi: alerjik kişilerin özel olarak hangi alerjene karşı reaksiyon verdiğini tespit etmek amacıyla yapılan testlerdir. alerjik hastalıkların tanısında kullanılan çeşitli alerji testleri vardır. bunların en sık başvurulan ve en güvenilir olanı cilt testleri olup daha az miktarda hastadan kan alınarak da alerji testleri yapılır.

alerjik konjonktüvit: göz küresinin şeffaf, en dış tabakası olan konjonktivanın alerjik nedenli iltihabıdır. gözde kızarıklık, yanma, sulanma, kaşıntı ve batma hissi eşlik eder.

anaflaksi: anafilaksi vücutta yaygın ve ciddi bir alerjik reaksiyondur. alerjenle teması takip eden dakikalar içerisinde aniden gelişir. nefes almada güçlük, bilinç kaybı hatta ölümle sonuçlanabilir. anafilaksi acil tedavi gerektiren bir durumdur. sonrasında ise bir alerji immünoloji uzmanının takibi gerekmektedir. anafilaksi belli maddelere karşı şiddetli alerjisi olan bazı kişilerde, o maddeyle temas sonrası gelişir. anafilaksiye en sık neden olan maddeler; besinler, ilaçlar ve böcek sokmalarıdır.

antihistaminik: histamin, insanlarda alerjik cevabın gelişmesinde önemli bir rolü olan bir aracı maddedir. antihistaminikler, histamini bloke ederek alerjik cevabı kontrol altına alan ya da gelişmesini engelleyen ilaçların genel adıdır.

astım: astım, solunum yollarının ataklarla seyreden kronik bir hastalığıdır. astımda solunum yollarının şişmesi, solunum yolunu çevreleyen kasların kasılması ve sekresyonlardan meydana gelen tıkaçlar nedeniyle havanın akciğerlere girip çıkması engellenir.

atopi: çevresel alerjenlere alerjik yanıt vermeye ve bu yolla çeşitli alerjik hastalıklara yakalanmaya genetik olarak yatkın olma halidir.

atopik dermatit: atopik dermatit döküntü ve kaşıntıya neden olan kronik ve alevlenmelerle seyreden bir deri hastalığıdır. genellikle ailesinde astım, alerjik rinit gibi atopi (alerji) öyküsü bulunmakta olan kişilerde görülür.

egzema: erken dönemde deride kızarıklık, kaşıntılı ufak kabarıklıklarla, uzun dönemde cildin kuruma, çatlama ve sertleşmesi ile seyreden cilt rahatsızlığıdır.

ev tozu akarı: ev tozu içerisinde yaşayan, gözle görülemeyecek kadar ufak canlılardır. akarların dışkıları, ev tozuyla birlikte yayılır ve alerjik yanıta sebep olur. tüylü halılar, yün yatak, yorgan ve yastıklar, pelüş oyuncaklar bunları bol oranda içeren yüzeyler olduğundan ev tozu akarına alerjik kişilerin yaşadıkları ortamlardan uzaklaştırılmaları istenir.

polen: bitkilerin üreme zincirinde görevli olan tozudur. polen taneleri genellikle mikroskobik boyutlardadır. polen tozu binlerce polen tanesi içerir.

ürtiker: kurdeşen olarak da isimlendirilen, etrafı kızarık ortası soluk, yüzeysel ve kaşıntılı cilt döküntüleridir. döküntü birden başlar. kaşıntılı, ciltten kabarık, 2 milimetreden, 30 santimetreye ulaşabilen farklı boyutlarda ve biçimlerde döküntüler söz konusudur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder