?

Alkol kullaniminin bir kiside sorun durumuna geldigini ne zaman soyleyebiliriz ?

Alkol kullanımının bir kişide sorun durumuna geldiğini ne zaman söyleyebiliriz ?

Alkolizm deyince zihinlerde, parklarda ispirto şişesine sarılıp sızan ağır alkol bağımlıları canlanır ve kişiler basitçe kendilerinde " alkol sorunu olmadığını" söylerler. halbuki alkol kullanmanın sorun durumuna dönüşmesi için kişinin devamlı alkol alıyor olması bile gerekmez. kişi, zaman zaman kullansa da, alkol almaya bağlı olarak aşağıdaki problemlerden birisini dahi zaman zaman yaşıyorsa profesyonel yardımı gerektirecek kademede alkol kullanma sorunu var demektir:

1. işte, okulda ya da evde üzerine düşen görevleri tekrarlayıcı bir şekilde aksatma: kişi alkol nedeniyle zaman zaman işini ya da okulu aksatır.

2. fiziksel olarak tehlikeli durumlarda yineleyici şekilde alkol kullanımı: örneğin alkol etkisinde iken araba kullanmak.

3. alkol ile ilişkili ortaya çıkan yasal sorunlar: örneğin alkollü iken kavgaya karışıp göz altına alınma.

4. alkolün sebep olduğu ya da alevlendirdiği devamlı ya da tekrarlayıcı insanlar arası sorunlar: örneğin alkol nedeniyle eşle tartışmalara girmek. böyle bir kişi, içkinin zararlı neticelerini kontrol edemiyor demektir. bu duruma tıpta " alkol kötüye kullanımı" adı verilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder