?

Alkol tedavisinin onemli ozellikleri

Alkol tedavisinin önemli özellikleri

Alkolikleri tedaviye razı etmek zor bir iştir. pek çok alkolik, hastalığını inkar eder. alkolikler tedavi için başvurduklarında genellikle " dibe vurmuşlardır" yani sağlık, aile, meslek ve sosyal yaşamlarından büyük kayıplar vermiş ve çaresiz duruma düşmüşlerdir. bu hale düşmeden önce alkolikler, bu zevki terk etmeye pek yanaşmazlar, ya da buna karar verseler de basitçe vazgeçerler. önemli olan bu denli kayba uğramadan bu kısır döngüyü durdurmaktır. dolayısıyla kişinin alkolik olduğu yani alkol karşısında zayıf, hatta alkolün esiri olduğunu fark edip kabullenmesi düzelmenin başlangıç noktasını oluşturur. erken dönemdeki alkoliklerin bu gerçeği fark etmeleri için " motive edici görüşmeler" yapılır.

alkol tedavisinin önemli özellikleri şunlardır:

alkolizm tedavisi yoksunluk belirtileri kalktıktan sonra başlar. hedef ayıklıktır (sobriety): eşlik eden psikiyatrik bozuklukların ayırıcı tanısı ve tedavisi için de bu mühimdir. ekip tedavisi gerekmektedir tedavi hastanın ihtiyaçlarına göre seçilmelidir. tedaviden sonra uzun süreli izleme lazımdır. kişi uzun müddet hastanede kalsa bile daha sonra izlenmezse alkole dönmesi kolaydır. tertipli aralıklarla görüşmelere ya da kendine yardım gruplarına katılmalıdır. nüksler (tekrarlamalar) ilk 6 ayda en sıklıkla görülür.

alkol tedavisi, fizyolojik, psikolojik ve sosyal olarak sınıflandırılabilir. çoğu zaman, fizyolojik tedavi, psikolojik tedaviye ek olarak yapılmaktadır. alkol tedavisinde psikoterapi olmazsa olmaz bir yöntemdir.

fizyolojik tedavi

psikoterapi

tedavinin neticeleri

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder