?

Alkolizmin 4 tipi

Alkolizmin 4 tipi

Gamma tipi alkolizmçok aşırı oranda alkolün aralıksız şekilde alındığıepizotların yaşandığı, ama aralarda alkol alınmayan dönemlerin olduğu alkolizm türüdür. örneğin; kişi günler boyunca sızıncaya kadar alkol alır ve ayılır ayılmaz içmeye devam eder. sağlık durumu nedeniyle içemez hale gelince birkaç gün hasta yatar. 1-2 hafta alkol almaz, ama sonra her şeye tekrardan başlar. bu kişilerde esas sorun alkol aldıkları vakit ortaya çıkan kontrol kaybıdır. sarhoşluk esnasında yaptığı şeyleri çoğunlukla hatırlamaz. yasal ve sosyal sorunlar ortaya çıkar. kişi suç işleyebilir, sosyal çevresiyle ilişkilerini zedeleyebilir.

fransız tipi alkolizm

kişi devamlı olarak fazla ama aşırı olmayan oranlarda alkol alır, alkol kullanımı bir hayat stili durumuna gelmiştir. gelişi hoş bir nedenle alkol içmeyi bırakırsa alkol yoksunluğuna girebilir. uzun vadede sağlık sorunları ortaya çıkar.

tip a-b ya da 1-2

bu tip alkolizm çok erken yaşlarda başlayan. genellikle, bu kişilerin ailelerinde de alkolizm öyküsünün vardır ve alkolizm antisosyal kişilik bozukluğu ile birlikte sık görülür. çok kötü ve sinsi bir ilerleyişi vardır.

daha iyi gidişli alkolizm tipi

bu tip alkolizm daha geç yaşta başlar. aile öyküsü yoktur. genellikle alkolizme depresyonun eşlik eder. hastanın tedavisi daha kolaydır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder