?

Alkolizmin sonuclari

Alkolizmin sonuçları

Alkolizm ilerleyen bir hastalıktır. ilk başta alkoliğin etrafındaki kişiler onun içmesinden çok fazla etkilenmezler. ancak, kişi giderek artan oranlarda ve sıklıkta alkol kullanmaya devam edeceği ve çoğunlukla kontrol kaybı yaşayacağı için bütün ilişkileri ve sosyal hayatı kötü bir biçimde etkilenecektir.

hastalığın ileri dönemlerinde sızıncaya kadar içen ya da sabah kalkar kalmaz içmeye başlayan kişi, işine gidemeyecek ve sonunda işini kaybedecektir.

alkol hayatının en önemli hedefi durumuna geleceği için eskiden yaptığı hiçbir şeyi yapmayarak kişi yalnızca içki içecek ve bütün sorumluluklarını bir kenara itecek ve yakınlarından gelen yardım tekliflerini de geri çevirecektir. buna bağlı olarak, ailesiyle ve yakın çevresiyle ilişkileri bozulacaktır. ne yazık ki, alkoliklerin evlilikleri genellikle boşanmayla sonuçlanır.

kontrol kaybına bağlı olarak, alkolikler çok fazla kaza yaparlar. başlarına ev, iş ya da trafik kazası gelme olasılığı çok yüksektir.

gene, kontrol kaybına bağlı olarak, alkolikler suç işleme eğilimi gösterirler ve karıştıkları kavga ya da benzer durumlar yüzünden adli problemlerle karşılaşabilirler

tıbbi sonuçlar

karaciğerin harap olması,

kardiyomiyopati (kalp büyümesi),

anemi (kansızlık),

yüksek agorafobi sıklıkla ortaya çıkar.

iki uçlu duygu-durum bozukluğu (manik depresif bozukluk)

diğer madde bağımlılıkları: başta sigara olmak üzere esrar ve diğer uyuşturucu maddeler.

kişilik bozuklukları: antisosyal ve limitte (borderline) kişilik bozuklukları.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder