?

Alkolizmin tanimi ve sebepleri

Alkolizmin tanımı ve sebepleri

Alkolizm, bir kişinin sürekli ve kendisine zarar verecek ölçülerde alkollü içecek almasıyla oluşur. alkol, fiziksel ve psikolojik zararlarının yanında sosyal ve ekonomik açıdan da felaketler doğurur. alkolizm hastalığının en önemli belirtisi, kişinin devamlı ve çok oranda alkol alarak bunun sonucunda da davranış değişikliği göstermesidir. sonunda kişi kendisine hakim olamayacak kadar bağımlı hale gelir ve kendini kaybetmeye başlar. kişi artık alkolsüz yaşayamayacak hale gelmiştir. genellikle alkolizmin tanımı tanımlayan kişiye göre değişir. en basit anlamda ve en eski tanımı, kronik ve aşırı alkol alınmasıyla meydana gelen hastalıktır.

bağımlılığın farmakolojik ve psikolojik tanımı, gittikçe artan dozlarda alkol alma isteğidir. ancak bu tanım da çok yeterli değildir, çünkü alkolizm diğer bağımlılıklara pek benzememektedir. afyon bağımlıları, gittikçe artan dozlarda ve sonunda öldürücü oranda madde gereksinimi duyarlar, ancak alkoliklerin gereksinim duyduğu alkol miktarı tek kerede öldürücü olmamaktadır. alkolizmi tanımlamak için en belirgin sinyal kişinin davranış şeklidir. modern tıp; alkolizmi nedeni bilinmeyen, belirgin anatomik işaretleri olmayan ve alkol bağımlılığıyla ortaya çıkan bir hastalık olarak tanımlar. bundan başka, hem psikolojik hem de fiziksel tıp, alkolizmin bir başka hastalığın, çoğunlukla da psikolojik bir bozukluğun, semptomu olabileceğini söylemektedirler. bu anlamda, alkolizm, kronik, ilerleyen bir hastalıktır ya da psikolojik veya fiziksel bir başka hastalığın belirtisidir. hastalığın özeliği alkol bağımlılığıdır ve her alkol kullanımından sonra kişi kontrolünü kaybeder.

alkolizm hastası, fiziksel ya da psikolojik sıkıntısını gidermek için alkol tüketir ve sonunda alkollü içecek tüketimi hastanın fiziksel, zihinsel, sosyal ve ekonomik yaşamını engelleyecek boyutlara ulaşır. bu noktada, hiç şüphesiz, hastalığın en önemli ipucu kişinin alkol yüzünden hayatının engellenmesidir. alkol aldıktan sonra hastanın kontrolünü yitirmesi, içmeye başladıktan sonra bırakamaması, alkoliğin içmeyi engelleyemediğini göstermektedir. bir alkolik içmeye başlar, çünkü kendini tutamaz. alkoliklerin çoğunluğu içtiği vakit kontrolünü kaybeder, ancak bütün hastalıklarda olduğu gibi istisnalar vardır. zaman zaman bir alkolik, içmeden durabilir, kendi kendine ve çevresine bağımlı olmadığını ispatlamaya çalışır. zaman zaman daha kontrollü içebilir. alkolizmin bir başka tanımı da, kişinin iç dünyasıyla yada çevresiyle ilgili zor durumlardan kurtulmak için edindiği alkol içme bağımlılığıdır. bu tanım, alkolizmin bir başka psikolojik ya da fiziksel bozukluğun dışa vurumu olabileceği ihtimalini ortaya çıkarmaktadır. kişi alkol almayı öğrenip bu bağımlılığı edindikten sonra, alkolizm temel hastalık durumuna gelip, alta yatan temel hastalığı yok etmekte ya da üzerini örtmektedir.

görüldüğü üzere, alkolizmin olabildiğince çok tanımı, türü ve nedeni bulunmaktadır. doktorlar hastanın, hangi gruba dahil bir alkolik olduğunu, onun alkol alma sıklığını ve miktarını, davranış şeklini, alkolizminin ortaya çıkışını, gelişimini yaptıkları testlerle, uyguladıkları anketlerle tespit etmekte ve buna ideal bir tedavi biçimi uygulamaktadırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder