?

Alkolun vucuda etkileri

Alkolün vücuda etkileri

Alkol alındıktan sonra hızla ince bağırsaktan kana karışır. kana karışan alkol miktarına göre, beyinin çalışmasını yavaşlatır. içki içen kişinin kanına karışan alkol miktarı,

belirli bir zamanda ne kadar içtiğine,

vücut ölçülerine, cinsiyetine, vücut yapısına ve metabolizmasına,

midedeki yiyecek çeşidine ve miktarına göre değişir.

alkol kana karıştıktan sonra, hiçbir yiyecek ya da içecek onun tesirini azaltmaz. zaman zaman meyve şekeri, alkolün kandan dışarı atılımını hızını arttırabilir ve böylece tesiri daha kısa sürer.

normal bir yetişkinin metabolizması saatte 8. 5 gr. alkolü (bir biranın 3/2'si) sindirip vücuttan atabilir. ancak, bu rakam kişinin, fizik yapısına, cinsiyetine, böbreklerinin haline ve genetik özelliklerine göre önemli değişiklik gösterir.

etkileri

alkolün ya da gelişi güzel bir uyuşturucunun tesiri aşağıdaki etkenlere bağlıdır:

bir kerede alınan miktar

içkinin içilme biçimi

içkinin hangi koşullar altında içildiği (yer, kişinin psikolojik durumu, duygusal durumu, yanısıra başkalarının olup olmaması, gelişi güzel başka bir madde alınıp alınılmadığı (uyuşturucu vb. )

alkolün etkilerindeki en önemli faktör kana karışan miktardır. aşağıdaki tabloda alkolün kana karışma oranları ve tesirleri gösterilmiştir. sol tarafta 1 desilitre kana karışan alkol miktarı mililitre cinsinden verilmiştir.kana karışan alkol (ml/dl) yaptığı etki50 ml. (çakır keyif) sıcaklık hissi, yüz kızarması, algı yavaşlaması, rahatlama

100 ml. (açık sarhoşluk) algılama yavaşlaması, kendini dizginleyememe, dikkatini verememe, kontrolsüzlük. reflekslerin yavaşlaması, kaslara hakim olamama.

150 ml. (sarhoşluk) sersemleme hissi, kaslara, hareketlere hakim olamama, konuşmanın bozulması, çift görme, hafıza ve anlayış kaybı.

250 ml. (aşırı sarhoşluk) ayakta duramama, karaciğer hastalıkları veya mide iltihabı, kanaması gibi rahatsızlıklar görülür.

diğer ölümcül olmayan rahatsızlıklar ise, iştah kaybı, vitamin yetersizliği, enfeksiyon, iktidarsızlık ve sindirim bozukluğudur. alkol tüketimi ne kadar artarsa ölümcül hastalık riski de o kadar çoğalır.

alkoliklerde genç ölüm oranı hiç de azımsanmayacak kadar yüksektir. alkoliklerin ölüm sebepleri genellikle, kalp, böbrek, karaciğer hastalıkları, zatürree, kanser, alkol zehirlenmesi, kaza, cinayet ve intihardır. unutmayın hiçbir zaman, güvenli içki miktarı yoktur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder