?

Alzheimer hastaligi

Alzheimer hastalığı

Alzheimer hastalığı yaşamın orta ve ileri evrelerinde ortaya çıkar, 60 yaş üzerinde görülme sıklığı yüzde 30'a çıkar. alzheimer'ın sebebi tam olarak bilinmemekle beraber, kalıtsal etkenler, tansiyon, ileriki yaşlarda alzheimer türü hastalıkların oluşması yönünde ayrı ayrı risk etkenleri oluşturuyorlar. bu problemlerden her biri, hastalık riskini iki katına çıkarıyor. yani bu problemlerden üçüne birden sahip olanlar, hiç sahip olmayanlardan 6 kat daha fazla risk taşıyorlar.

konuşmada bozukluk ilk bulgudur, hesaplama kabiliyeti kaybolur. günlük etkinlikleri bozacak bellek kaybı, eşyaları kaybetme, genel işleri yapmada zorluk, vakit ve mekanı karıştırma, yargılama kabiliyetinin bozulması, davranış veya karakter farklılıkları, kişilik farklılıkları görülebilmektedir.

tanısının konmasında diğer tıbbi durumları ayırd edebilmek için biyokimyasal testler, hormon testleri, karaciğer işlevleri incelenir, b12 vitamin seviyesi bakılır.

hastalıktan korunmak için;

kilo fazlalığı, yüksek kolesterol seviyeleri ve trigliserit birikiminin alzheimer riskini arttırdığı bilinmektedir, dolayısıyla az yağlı bir beslenme tarzına geçilmelidir.

antioksidan besinleri bol bol tüketin. bilhassa c vitamininin yetersizliği görüldüğünden yeşil yapraklı sebzeler ve narenciye meyvelere ağırlık verilmelidir.

hergün 2 adet ceviz,5 adet badem,5 adet fındık yeme alışkanlığı edinin. doktorunuz onaylıyor ise e vitamini desteği yapmak da gerekebilir. e vitamini lipid peroksidasyonunu önleyecektir.

her gün bir aspirin almak.

alkolden uzak durun çünkü uzun süreli ve yüksek dozda kullanıldığında beyin tahribatına neden olmaktadır.

sigarayı bırakın,hafızayı tahrip edici olan kimyasalları içermesi nedeniyle bir adım daha sizi bu hastalığa yaklaştıracaktır.

zihinsel egzersizlere ağırlık verin,bulmaca çözün, düşünsel kabiliyeti artıran oyunlar uynayın.

beynin dostu olan omega-3 yağ asiti alın, tertipli balık tüketin. (haftada 2 kez 200 gr)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder