?

Alzheimer hastaligina karsi kori

Alzheimer hastalığına karşı köri

Los angeles david geffen tıp okulu ve san diego biyomoleküler araştırma enstitüsü araştırmacılarının, alzheimer hastalarına ilişkin kan örneklerini inceledikleri son araştırma ile " köri" adı verilen hindisan kökenli baharat karışımının alzheimer ı önlemeye yardımcı olduğu belirlendi.

abd de alzheimer üstüne yapılan araştırmada, makrofaj isimli bağışıklık hücrelerinin, alzheimer hastalığında beyinde meydana gelen ve nöronları yok eden protein plaklarını temizlediği belirlendi. yapılan çalışmada, bisdemetoksikurkumin isimli kimyasalın, bu konuda yardımcı olduğu belirtilerek, körinin içerisindeki baharatlardan biri olan zerdeçalda bu kimyasalın etkin olarak bulunduğu ve bunun, beynin savunma mekanizmasını güçlendirdiği kaydedildi. araştırmacılar, elde edilen verilerin bağışıklık sisteminin alzheimer üstündeki rolüne ışık tuttuğunu ve yeni tedavi yöntemlerinin geliştirilmesine yardımcı olacağını düşündiklerini kaydetti.

daha önce yapılan başka bir çalışmada da hindistan da bulunmakta olan yaşlıların yalnızca yüzde 1 inde alzheimer görüldüğü belirlenmiş ve köri tüketiminin alzheimer riskini azalttığı açıklanmıştı.

yaşlılarda en sık rastlanan dördüncü hastalık olan alzheimer, tüm dünyada 20 milyon kişinin hastalığı. türkiye de ise 70 yaş üstünde görülme sıklığının yüzde 10 civarında olduğu, buna göre 200-250 bin alzheimer lı hasta olduğu bildiriliyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder