?

Alzheimere karsi sebze meyve

Alzheimere karşı sebze meyve

Haftada birkaç kez meyve ya da sebze suyu içmenin alzheimer hastalığına yakalanma riskini azaltabileceği bildirildi. abd nin vanderbilt üniversitesinden profesör qi dai başkanlığındaki araştırmacılar, 1991-1992 den itiberen 9 yıl boyunca seattle bölgesindeki sağlıklı 1836 kişinin yaşam şekilleri, beslenme alışkanları ve anlama yetilerini inceledi.

araştırmanın sonucunda, haftada 3 defadan fazla meyve ya da sebze suyu içenlerin alzheimer a yakalanma riskinin yüzde 76 oranında azaldığı, bu oranın haftada bir kez meyve-sebze suyu içenlerdeyse yalnızca yüzde 16 olduğu ortaya çıktı.

profesör dai, c, e vitaminleri ve karoten gibi antioksidanların alzheimer hastalığından koruduğunun uzun süredir bilindiğini ancak bu araştırmayla değişik olarak polifenollerin tesirinin ortaya çıktığını söyledi.

dai, hayvanlar üstünde yapılan araştırmaların da bazı polifenol maddelerin (meyve-sebze suları, çay ve şarapta bulunmakta olan doğal antioksidan organik maddeler) antioksidan tesiri olan vitaminlerden daha fazla nöroprotektör (sinir koruyucu) tesirinin olduğunu doğruladığını, araştırmaların artık polifenoller üstünde yoğunlaşacağını söyledi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder