?

Ameliyat sonrasi

Ameliyat sonrası

Mikrocerrahi teknik ile ameliyat olan hastalar aynı gün veya operasyondan bir gün sonra ayağa kaldırılıp yürütülmektedirler. hastahanede yatış müddeti ortalama bir veya iki gündür. taburcu edilen hastalar bir hafta sonra beldeki bantı (primapor) kendileri çıkartarak evlerinde banyo yapabilirler. dikiş aldırmaları gerekmez. ilk zamanlar banyo yaparken oturarak ve öne doğru eğilerek değil de, ayakta durup duş almak tarzında temizlenmeleri daha uygundur. banyo anında hastanın ayağının kaymaması için banyo paspası ve gerektiğinde tutunmak için duvarda bir tutunma kolu bulundurulmasında fayda vardır.

normal koşullar altında hastaların etkinlikleri gün geçtikçe çoğalmakta ve müddet kişiden kişiye değişerek bir-üç hafta arasında olağan günlük yaşantılarına kavuşmaktadırlar.

ameliyat sonrası egzersizlere operasyondan üç hafta sonra başlanmasını öneri ediyoruz. önce bir ay müddet ile her bir hareketten günde bir kez beşer defa yapmak k & acirc; fidir. sonraki dönemde her ay hareketlerin sayısını beşer adet artırmak yeterli olmaktadır.

ameliyattan sonra bize hastalar sıkça " nelere dikkat edeceğim ? hangi hareketleri yapıp hangilerini yapmayacağım ?" diye sormaktadırlar. onlara, operasyondan sonra hastalıklarının artık sona erdiği belirtilerek, artık normal insanların nelere dikkat etmeleri gerekiyorsa kendilerinin de aşağı yukarı o şartlara tabi oldukları anlatılmakta ve sonraki sahifelerde teferruatlı bir biçimde tanımlayacağımız " 100 öğüt" e titizlikle uymaları öneri edilmektedir.

cinsel hayatlarına başlamak içinse ameliyattan sonra bir ay beklemeleri gerekir. ameliyatın üstünden birbuçuk ay geçtikten sonra gebe kalınmasında sakınca yoktur.

normal koşullar altında hastalar ameliyat olduktan üç ay sonra kontrol için gelmektedirler.kaynak: nöroşirürji uzmanı doç. dr. ahmet yıldızhan

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder