?

Anafilaksi: tedavi ve koruma

Anafilaksi: tedavi ve koruma

Anafilaksi nasıl tedavi edilir ?esas olan anafilaksinin ortaya çıkmasını önlemektir. ama bu çoğu kez olası olamaz.

anafilaksi bulguları ortaya çıktıktan sonra ise süratle tedavi edilmesi gerekmektedir. bu tedavinin bir sağlık kurumunda ve hekim tarafından yapılması gerekmektedir.

ancak anafilaksinin ne zaman ve hangi ortamda ortaya çıkacağını önceden tahmin etmek imkansızdır. kuşkusuz kişilerin devamlı bir hekim ile birlikte gezmesi de imkansızdır.peki ne yapmak gerekir ? durum çok mu umutsuz ? hayır!anafilaksiden korunma ve acil durumlarda kendi kendine tedavi

korunma denince akıla gelmesi gereken şey, kişilerin daha önce şiddetli alerjilere neden olmuş maddelerden uzak kalmasıdır. açıklayalım: kişide arı alerjisi varsa, arı sokmasını önleyecek önlemlerin alınması...

ilaç alerjisi varsa alerji yapan ve kimyasal yapısı benzer ilaçların kullanılmaması...

gıda alerjisi varsa sorumlu gıdanın ve sorumlu gıdayı içermesi muhtemel gıdaların tüketilmemesi.

alerjenden uzak kalma her zaman olası olmayabilir ve adrenalin (epinefrin) otoenjektör adı verilen otomatik ilaç salıveren iğneli sistemler durumunda satılmaktadır. acil taktirde hasta bu iğneyi kendi kendine uygulayabilmekte ve sağlık kurumuna yetişecek değerli vakti kazanabilmektedir.

ayrıca diğer kronik hastalıklarda olduğu gibi, acil durumlarda hekim müdahelesini kolaylaştıracak tanıtım kartları taşınmalıdır. bu kartlarda kişinin adı soyadı, alerjisi olan maddeler, acil taktirde uygulanması gereken ilaç, ulaşılması gereken telefon numaraları vb bilgiler yazmalıdır. yurt dışında bu hedefle geliştirilmiş kolye ve bilezik biçiminde acil durum tanıtım malzemleri vardır (medic-alert).

sonuç olarak

hastalıklar insan yaşamının bir parçasıdır ve onlarla yaşamayı öğrenmiş olmak gerekmektedir. anafilaksi de bu durumlardan birisidir. şiddeti ne olursa olsun anafilaktik bir reaksiyonla karşılaşmış olan kişinin kesinlikle bir alerji uzmanı tarafından değerlendirilmesi gerekmektedir.

alerjist anafilaksinin sebebini ortaya koyacak lazım test ve tetkikleri yaptıktan sonra, kişinin daha sonraki yaşamında benzer bir olayla karşılaşmaması için lazım tedbirleri anlatacak, şayet tekrarlarsa kişiye kendi kendine acil tedaviyi uygulamayı öğretecek, şüpheli durumlarda danışmanlık görevini yerine getirecektir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder