?

Andropoz nedir ?

Andropoz nedir ?

İleri yaş erkeklerdeki testesteron yani erkeklik hormonundaki düşüş, andropoz olarak değerlendirilmektedir. bu taktirde erkeklik hormonu tamamen ortadan kalkmaz. buna & lsquo; androjen yetersizlik sendromu' adı verilir. erkeklerde bu olay kadınlardaki gibi bıçak sırtı bir gelişim göstermemekte yalnızca erkeklik hormonunun azalmasına bağlı olarak bazı belirtileri de beraberinde getirmektedir.erkeklik hormonu azalması olan andropozun belirtileri nelerdir ?

andropoz, psikolojik ve bedensel belirtiler ile cinsel yakınmalar ile kendini gösterir. andropozun psikolojik belirtilerinde; depresif bir ruh hali, sinirlilik, kaygı, motivasyonda azalma ve kronik prostat kanseri testesteron ile beslenen bir kanser türü olduğu için bu hastalarda ilk olarak erkeklik hormonunun yok edilmesine yönelik tedaviler uyguluyoruz. testesteron yüksekliğinin prostat kanserine yol açtığı ispat edilmemiş olsa da, hastada tanı konulmamış bir prostat kanseri varsa bu durum, hastalığın alevlenerek çok hızlı ilerlemesine sebep olmaktadır. testesteron hormonu, iyi huylu prostat büyümesi riskini artırmaktadır. ancak hastaların, sıkı bir takip altında erkeklik hormonu desteği almalarında bir sakınca yoktur. tedavide kullanılacak hormonun dozu da, doktor tarafından belirlenmelidir.andropozu önlemek olası müdür ?

andropoz, erkekler için önlenemez bir süreçtir. hayatın ilerleyen dönümlerinde ortaya çıkan doğal bir gidişattır ve sadece bunun doktor kontrolü ile hayat kalitesini düşürmesine izin verilmeden yaşanması söz konusu olabilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder