?

Anne karninda ilk hareketler

Anne karnında ilk hareketler

Gebe bir kadının karnındaki bebeğin hareketlerini ilk kez hissetmesine quickening denir. bu hareket birçok hamile tarafından baloncuklar, kelebeğin kanat çırpması ya da karnın içerisinde gaz dolaşması olarak algılanır.

ilk bebeğine gebe olanlar bebeğin ilk hareketini genelde gebeliklerinin 18 ile 24. haftaları arasında fark ederler. anne adayı için bu çok heyecan verici bir deneyimdir. tecrübeli anneler ise hem ne hissettiklerini bildikleri için hem de ilk gebeliğe göre fetal hareketleri saymaya başlamak için en ideal vakit gün içerisinde bebeğin en etkin olduğu anlardır. kaydetmeye başlarken hareketi ve saatini yazın. her harekette kağıda bir işaret koyun. 10 harekete ulaştığınızda saati tekrardan not edin. bu testi hergün neredeyse aynı saatlerde yapın. şayet o gün bebek braz sakin ise 5-10 dakika yürüyün, şekerli birşeyler yiyip için ve daha sonra sol ynınıza dönüp yatın. ufaklığın uyanıp uyanmadığına dikkat edin. bu esnada bebeğin her hareketinin anne adayı tarafından hissedilemeyeceğini unutmayın.

normalde bebeğinizin 4 saatte en az 10 kez hareket etmesi gerekmektedir. şayet bu sayı 10'dan az ise doktorunuzu arayın.

çok hareket eden bir bebeğin ileride hiperaktif olması gibi bir durum söz konusu değildir. aynı zamanda bazı söylentilerin aksine bebek hareketleri ile cinsiyetinin de gelişi güzel bir bağlantısı yoktur.

gebeliğin sonlarına doğru hareketler eğlenceden çok ağrı verir hale gelir. bebeğin " tekmelemesi" rahimde gerginliğe neden olarak ağrı ve acı yaratabilir.

bebek hareketlerini daha kolay hissetmek için ipuçları

yatağa uzanın ve rahatlayın

şekerli birşeyler için

yüzükoyun yatın

bebek 28 haftadan büyükse sırt üstü yatın

karnınıza wolkman dayayın ve müzik çalın. işe yarayacaktır.

kaynak: kadın hastalıkları ve doğum uzmanı sn. dr. alper mumcu

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder