?

Anne sutu hakkinda

Anne sütü hakkında

Hamilelik süresince büyük bir özlem duyarak bebeğini dünyaya getiren annenin bebeğine verebileceği en hoş armağan anne sütüdür. anne sütü ile beslenmek bebeğin fiziksel ve zihinsel gelişimini en iyi biçimde sağlayacak, bebekle anneyi birbirine yakınlaştıracak ve bu nedenle bebeğin annesinin göğsünde kendini güvende hissetmesini sağlayacak tek yoldur. bunun yanı sıra bebeği anne sütü ile beslemenin en ekonomik yol olduğunu unutmamak gerekmektedir. bu sebeplerle bebeğin doğar doğmaz emzirilmeye başlanması gerekmektedir.

doğumdan derhal sonra bebeğin henüz doğum masasından kalkmadan emzirilmeye başlanması; anne ile bebek arasında ilk temasın sağlanması, uzun süreli ve başarı gösteren bir emzirme için çok mühimdir. bebeğin en geç bir saat içerisinde anne memesine verilerek emzirilmenin teşvik edilmesi lazımdır. bebeğin emmek için en istekli olduğu bu dönem geçirilirse bebekte uzun müddet isteksizlik ve emzirmenin başlamasında gecikme görülür. sezaryanlı annelerin henüz kendilerine tam gelmeden bir başkasının yardımıyla bebeklerini emzirmeleri gerekmektedir.

anne memesinden süt salgılanmasını prolaktin adındaki hormon temin eder. prolaktin hormonun uyarılması ile süt salgılanmaya başlar. bu hormonu uyaran etki bebeğin anne memesini emmesidir. yani bebek ne kadar çok emerse o kadar çok süt salgılanır.

anne sütünün besinsel ve hücresel içeriği hareketsiz kalmayıp sütün üretim basamağına göre, çocuğun erken veya vaktinde doğmasına göre, anneden anneye ve günden güne değişir. anne sütü emzirmenin ilk günlerinde koyu sarımsı bir sıvı olarak salgılanır ve buna kolostrum adı verilir. kolostrum yüksek değerli protein, kalp hastalıkları, kanser, şeker hastalığı, ağız ve diş gelişimi bozuklukları, bağırsak hastalıkları, alerji gibi durumların daha az görüldüğü saptanmıştır.

kaynak: milupa, nutricia ve bebelac

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder