?

Anne sutunun sagilmasi ve saklanmasi

Anne sütünün sağılması ve saklanması

Anne sütünün sağılması ve saklanması

bebeğinizden uzak kaldığınız durumlarda da bebeğinizi anne sütü ile besleyebilirsiniz. bunun için önceden göğsünüzü sağıp, lazım olduğunda bebeğe sağılmış sütünüzü verebilirsiniz. göğsünüzü elinizle veya pompayla sağabilirsiniz. pompalar elle, pille veya elektrikle çalışabilir.

uygun sağma teknikleri:

. elle sağma: bebeğiniz vaktinde doğmuş ve sizi iyi emiyorsa, sütünüzün fazlasını almak için veya göğüs ucunu yumuşatmak için elle sağmak uygundur.

. elektrikli pompa: bebeğiniz prematüre doğmuş ve uzun müddet sizi ememeyecekse, hastane tipi elektrikli pompa kiralamalısınız.

. pilli pompa: arada sağım yapacaksanız pilli pompa alabilirsiniz.

hazırlanma ve temizlik:

* göğüslerinizi sağmadan önce kesinlikle ellerinizi yıkayınız.

* göğüslerinizi temiz tutmak için günde bir kez banyo veya duş almak yeterlidir. her kullanımdan önce pompanın setlerini sıcak sabunlu su ile yıkayınız.

* hastaysanız ve bir ilaç almanız gerekiyorsa hekiminize danışınız.

sütün elle sağılması:

- ellerinizi ılık su ve sabun ile yıkayınız.

- göğsünüzün ucunu kaynamış, ılıtılmış su ve pamukla siliniz.

- baş parmağınızı göğsün üstünde saat 12: 00 konumunda, orta ve işaret parmaklarınızı göğsün altına kahverengi kısmın gerisine saat, 6: 00 konumunda yerleştiriniz. bu şekilde süt torbacıkları sağılacaktır.

- önce geriye daha sonra da parmaklarınızı ileriye doğru yuvarlayarak göğsünüzün ucunu sıkmayacak biçimde göğüs duvarından destek alarak öne doğru sağma işlemini bitiriniz.

- elinizin " c" biçimini koruyarak her saat kadranını sağmak üzere göğsünüzde parmaklarınızı dolaştırınız.

sütün toplanması:

sağdığınız sütü temiz bir plastik veya cam şişede veya süt saklama poşetlerinde saklayabilirsiniz. şişeleri tamamen doldurmadan, emziksiz bir biçimde kapak ile sıkıca kapatınız. poşetler ise lastik bir bant ile kapatılabilir. sağdığınız ve poşetlediğiniz her sütün üstüne bebeğinizin ismini ve tarihi yazmayı unutmayın.

sütün ısıtılması:

soğuk süt akan ılık su altında veya bir biberon ısıtıcısında ısıtılabilir. sütü fazla ısıtmayın. bu, sütün kesilmesine ve bazı proteinlerin hasar görmesine sebep olabilir. sütü eritmek veya ısıtmak için mikrodalga fırınların kullanılması mutlaka önerilmemektedir.

donmuş sütü eritme:

buzdolabında, yavaş olarak eritiniz. (100 cc. sütün erimesi birkaç saat sürebilir ).

sıcak suyun altında bir kap içerisinde daha hızlı olarak eritmede yapılabilir. kap içerisinde daha hızlı olarak eritme de yapılabilir.diğer önerilerimiz:

- sütü bir saatten fazla oda ısısında bırakmayın.

- ikinci kullanımdan sonra kalan sütü atmalısınız.

- eritilmiş sütü tekrar dondurmayın

- sütü buzdolabının kapağına koymayın

- sütler bir termos içerisinde, buz ile birlikte taşınmalıdır.

anne sütünün saklanma süreleri:

- sağdığınız sütü dondurmadan 72 saat ve dondurulmuş sütü erittikten sonra 24 saat buzdolabında (+ 1 ile +4 & deg; c arasında) saklayabilirsiniz.

- süt, tek kapılı buzdolabının buzluğunda (-7 ile -2 & deg; c arasında) 3 haftaya kadar, iki kapılı buzdolaplarının buzluğunda 3 ay saklanabilir.

- sütünüzü derin dondurucuda (-18 & deg; c nin altında) 6 aya kadar saklayabilirsiniz.

kaynak: çocuk sağlığı, hastalıkları ve yenidoğan uzmanı dr. gülnihal şarman

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder