?

Antioksidanlar ve saglik

Antioksidanlar ve sağlık

Vücutta gerçekleşen ve oksidasyon denen bir grup kimyasal reaksiyon sonucunda ortaya çıkan serbest radikaller, özellikle dna üstünde hasara yol açarak yaklaşık 80 değişik hastalığa zemin hazırlamaktadır. enfeksiyon dışı olan bu hastalıkların başında kalp ve beyin damarlarının tıkanmasına bağlı hastalıklar, kanserler ve artrit yer almaktadır.

reaktif oksijen çeşitleri, vücutta metabolik yolla oluşabileceği gibi uv ışınlar, virüsler, radyasyon, çevre kirliliği, sigara dumanına maruz kalınması, enfeksiyon, stres, alkol ve bazı ilaçların alımı ile de oluşabilmektedir. antioksidanlar açısından zengin olan beslenme biçimi bazı hastalıkların görülme sıklığını düşürmektedir. fransızlarda kalp hastalığının, güneydoğu asya'da yaşayanlarda meme kanserinin az görülmesi gibi.

sebze ve meyvelerde bulunmakta olan lifler, tüketilen besinlerle birlikte alınan çeşitli zararlı maddeleri kendi yapısına bağlayarak dışkı ile vücuttan atmaktadır. içerdikleri (özellikle flavonoidler ve polifenoller gibi) doğal antioksidanların, reaktif oksijen çeşitleri (ros) aracılığı ile meydana gelen doku hasarına karşı mümkün koruyucu tesirleri bulunmaktadır. dolayısıyla dünya sağlık örgütü günde 5 - 9 porsiyon sebze ve meyve tüketilmesini önermektedir.

yeşil yapraklı sebzeler bilhassa folat açısından çok zengin olduklarından kalp hastalıklarından koruyucu tesirler içermekte, yeni dna sentezlenmesi, dna tamiri ve ekspresyonu açısından son derece yararlıdır. çiğ olarak veya buharda pişirilerek tüketilmesi daha sağlıklı olacaktır.brasika sebzeleri olarak tanımlanan lahanagiller (brüksel lahanası, brokoli, turp, karnabahar, hardal, şalgam, beyaz ve kara lahana) kanser ve kalp hastalıklarına karşı koruyucu etkilere sahiptir. diğer yandan lahananın kadınlarda östrojen düzeylerini artırıcı tesirleri bulunduğundan meme kanseri riskini azaltabileceği bildirilmektedir.

alyum sebzeleri olarak tanımlanan soğangiller (sarımsak, arpacık soğanı, frenk soğanı, taze soğan, kırmızı soğan, kuru soğan, pırasa) sülfür içeriklerinin yüksek olması sebebiyle detoksifikasyon sistemine yardımcı olmaktadır. kuvvetli birer antioksidan olduklarından serbest radikallerin vücuttan uzaklaştırılmasında etkili rol oynarlar.

kurubaklagiller (kuru fasulye, nohut, mercimek, soya fasulyesi, kuru bakla) ve yulafta bulunmakta olan saponinler antioksidan etki göstererek hücrelerdeki dna mutasyonlarını önlemektedir.

zeytinyağının bileşimindeki tekli doymamış yağ asitleri kolesterolü düşürmede etkilidir. aynı zamanda antioksidan tesiri de vardır. ancak ışık almayan, serin bir yerde ve hava almadan saklanması tavsiye edilmektedir.

yağlı tohumlar (ceviz, badem, yerfıstığı ve fındık) içerdikleri çoklu doymamış yağ asitleri, e vitamini, b 6 vitamini ve magnezyum sayesinde güçlü birer antioksidan ve detoksifikanlardır.

ilave olarak yeşil çay, yumurtanın sarısı, domates, havuç, enginar, turunçgiller, elma, nar, kepekli tahıllar ve su ürünleri sağlık açısında son derece faydalı besinlerdir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder