?

Araci kurumlar

Aracı kurumlar

Aracı kurumunuzu seçerken dikkat imkb'de işlem yapan çok sayıda aracı kurum var. bu, yatırımcıların aracı kurum tercihini zorlaştırıyor. işte size aracı kurum seçerken dikkate etmeniz gereken bazı noktalar...aracı kurumunuzu seçerken dikkat

borsada yaptığınız yatırımların güvenliği ve elde edeceğiniz gelirin büyüklüğü önemli ölçüde aracı kurumunuzun performansına bağlıdır. aracı kurumunuzun verdiği araştırma ve danışmanlık gibi hizmetler yatırım kararlarınızı belirleyeceğinden, aracı kurum seçiminde dikkatli olmanız ve acele etmeniz gerekir. seçim öncesinde uyacağınız bazı kuralların yatırımlarınızın güvenliği ve başarısı için önemli olduğunu unutmayın.1. aracı kurumunuzu belirlerken yapmanız gereken ilk şey, hangi hizmetlere ihtiyacınız olduğunu belirlemektir. çünkü değişik aracı kurumlar değişik hizmetler sunarlar. hizmetlerin farklılığı aracı kurumların komisyonlarına da yansır. hangi tip hizmetlere ihtiyacınız olduğunu belirlerseniz, sunduğu hizmetler ve fiyat açısından size en ideal aracı kurumu seçebilirsiniz.

2. yatırım uzmanı ile karşılaştığınızda ona yatırım amacınızı ve planınızı anlatarak bilgi alın. yatırım için ayırdığınız para miktarı, yatırımınızın vadesi, alabileceğiniz risk ve vergi yükümlülükleriniz konusunda yatırım uzmanınızı bilgilendirin.aracınızla yüzyüze görüşün

3. aracı kurum seçmeden önce arkadaş ve meslektaşlarınıza aracı kurumlarla ilgili önerilerini problem. bu önerilerden hareketle belirlediğiniz aracı kurumla yüz yüze görüşün; amacınızı ve üstlenebileceğiniz riski anlayıp anlamadıklarını belirleyin.

4. müşterisi olmaya karar verdiğiniz aracı kurumla ilgili sermaye piyasası kurulu'ndan ve imkb'den bilgi alın. aracı kurumun geçmişini öğrenin.son kararınız mı ?

5. son kararınızı vermeden önce aracı kurumun belirli nitelikleri taşıyıp taşımadığını öğrenmeniz gerekmektedir. aracı kurumun, spk yetki belgesini, spk ile disiplin sorunu olup olmadığını ve referanslarını öncelikli olarak öğrenin. yatırım amacınızı, alabileceğiniz riskleri anlayıp anlamadıklarını, size paranızla ilgili ne tür raporlar sunacaklarını öğrenin.6. aracı kurumunuzu seçtikten sonra yapmanız gereken ilk şey bir çerçeve sözleşme imzalamak olacaktır. bu çerçeve sözleşmesi, menkul kıymet alım satım işlemlerinizin esasını oluşturduğundan olabildiğince mühimdir. sözleşmenizde sözleşme konusu, yatırım yaptığınız evrakların ve paranın teslimi, emirlerin iletilmesi ve tasfiyesi, ödenecek komisyonun miktarı, sözleşmenin müddeti ve benzeri hususlara ait esaslara yer verilmesine itina gösterin. sözleşme hükümlerini çok dikkatli okuyun, çünkü bu kanuni haklarınızı etkileyebilir. size sözlü olarak söylenen, fakat sözleşmede yer almayan şeylere inanmayın.sözleşmeniz olmalı

7. sözleşmeler sıra numaralı ve en az iki nüsha olarak düzenlenmek mecburiyetindedir. imzaladığınız sözleşmenin bir örneğini kesinlikle alın. sözleşmelerdeki kimlik bilgilerinizin ve yazışma adresinizin doğru olmasına itina gösterin. çünkü, gelişi güzel bir anlaşmazlık olduğunda buradaki bilgiler ve hükümler uygulanacaktır. 8. aracınızla aranızdaki çerçeve sözleşme dışında sözleşmeler de mühimdir. portföy yöneticiliği, yatırım danışmanlığı, repo sözleşmeleri gibi spk düzenlemelerinde yer alan bu sözleşmelerde de hüküm bulunmayan hallerde genel hükümler uygulanacağından çerçeve sözleşme dışındaki sözleşmelerdeki detaylara dikkat etmelisiniz.zaman aşımına dikkat

9. sözleşmenizde ve aracı kurumunuzla çalışmalarınızda aklınıza takılan her konuda imkb ve spk ilgililerine danışmaktan çekinmeyin. aracı kurumunuzla aranızda çıkacak sorunlarda, yatırım uzmanınız ve aracı kurumunuzun yetkilileriyle konuştuktan sonra sonuca ulaşamazsanız, yasal yollara başvurabilirsiniz. burada, 1 yıllık kanuni vakit aşımı süresini geçirmemeye dikkat edin.

10. aracı kurumunuzla ilişkinizde size aylık olarak gönderilecek hesap ekstrelerini çok iyi incelemelisiniz ve aykırı bir taktirde derhal itiraz etmelisiniz. derhal itiraz etmezseniz ekstre kabul edilmiş olur. yani yapılan işlemi onaylamış olursunuz. bu taktirde daha sonra şikayette bulunma hakkınız ortadan kalkar.aracı kuruluşlardan ne tür hizmetler alınabilir ?

aracı kuruluşlar, spk'dan alınan yetki belgeleri çerçevesinde;- alım satım işlemlerine aracılık,- halka arz işlemlerinde aracılık,- portföy yönetimi,- yatırım danışmanlığı,- repo/ters repo işlemleri,- kredili menkul kıymet, açığa satış, menkul kıymetlerin ödünç alma ve verme işlemleri,- türev araçların alım satımına aracılık,yapmaktadırlar.aracı kuruluşların araştırma departmanlarında bu faaliyetlere yardımcı olmak üzere, tertipli olarak ve de müşteri talepleri üstüne araştırma çalışmaları yapılmakta, çok çeşitli raporlar üretilmektedirler. dünya ve ülke ekonomisindeki gelişmelerle beraber çeşitli sektörler ve imkb şirketleri hakkında detaylı bilgi ve yorumlar içeren bu raporlar, basılı olabileceği gibi, varsa aracı kuruluşların internet sitelerinde de yayınlanabilmektedir.aracı kuruluşta nasıl hesap açılabilir ?

sermaye piyasasında işlem yapmak için ilk olarak aracı kuruluşlardan birinde hesap açtırmak gerekir. hesap açılırken yatırımcıdan kimlik, vergi kimlik numarası ve adres bilgileri istenir, karşılıklı sözleşme imzalanır. aracı kuruluşla yapılacak sözleşme posta ile, faksla veya internet sitelerinden kolaylıkla elde edilebilir.bir kez hesap açtırdıktan sonra aracı kuruluşlarda alım-satım işlemi; direkt başvuru veya yazılı talimatla, ya da telefon, interaktif telefon, faks veya internet gibi yöntemlerle gerçekleştirilebilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder