?

Ari sutu

Arı sütü

Arının yaşamının 6. ve 10. günleri arasında başında bulunmakta olan bir bezeden salgıladığı sıvıya verilen addır. bu sıvı ile arı, larvalarını ve arıbeyini besler. arıbeyi hayatı boyunca bu sıvı ile beslenmesine karşılık, yaşamlarını işçi olarak sürdürecek olan larvalar yaşamlarının 3. gününden başlamak üzere çiçektozu ile beslenir.

tadı: keskin ve ekşidir. rengi bulanık sarı ile koyu kahverengimsi yeşil arasında değişir.

saklanması: arısütü nemlenmeye karşı çok iyi korunarak ışık geçirmez kaplarda, buz dolabında yakl. 50 c de aylarca saklanabilir.

içindeki bazı maddeler: (%67si sıvı, %33ü kuru maddedir). proteinler, yağlar, şeker, vitaminler (bi, b2, b6, pantothen asit, folik asit), hormonlar,...

arısütü uzun müddet olağanüstü madde olarak göklere çıkarılmıştır. mucizeler yaratan madde olduğunu ileri sürenler de olmuştur. yapılan analizler içersinde çiçektozunda bulunmakta olan maddeler olduğunu ortaya çıkarmıştır. içersindeki uçucu madde sebebi devamlı olarak verildiğinde larva işçi olacağına arıbeyi olmaktadır. yapılan araştırma ve denemeler arısütünün, çiçektozunun bal ile iyi bir kombinasyonu olduğunu göstermektedir. yalnız başına deri üstünde pozitif etki yapmaktadır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder