?

Asi programi

Aşı programı

Distemper (köpek gençlik hastalığı) : köpeğin solunum, sindirim, deri, göz ve sinir sistemine bulaşan son derece bulaşıcı ve çoğu kez ölümcül bir viral enfeksiyondur. distemper aşılanmamış yaşlı köpeklere de bulaşacağı gibi yavru köpeklere de bulaşır.

aşı onun yegane koruma yöntemidir.

parvovirüs (kanlı ishal) : belirtileri arasında ishal (ileri dönemlerde kanlı ishal) yüksek ateş ve kusma olan ölümcül bir viral hastalıktır. parvovirüs hiç belirti göstermeden yavru köpeklerde ani ölümlere sebep olabilir. aşı tek korunma yöntemidir.

adenovirus (bulaşıcı hepatit): yüksek ateş ,susuzluk,iştahsızlık,karın ağrıları,karaciğer hasarı ve kanamaya yol açan viral bir hastalıktır. aşı tek korunma yöntemidir.

leptosipirozis (spiroket hastalığı): hasta hayvanların burun akıntıları, idrar veya salyaların teması ile yayılan diğer köpeklere bulaştığı gibi insanlara da bulaşabilen son derece bulaşıcı bir hastalıktır. korunma aşı ile yapılmaktadır.

parainfluenza (akut üst solunum yolu efeksiyonu) : bu virus üst solunum yollarında enfeksiyona sebep olur..

bordetella bronchi septika : üst solunum yolları enfeksiyonona sebep olur.. bu hastalık çok bulaşıcıdır. aşı tek korunma yöntemidir.

koronavirus: sindirim sistemine bağlı son derece bulaşıcı viral bir hastalıktır. belirtileri arasında ishal,kusma,yüksek ateş ve dehidrasyon vardır. korunma aşı ile yapılmaktadır.

kuduz: tüm memelilere bulaşabilen ölümcül bir merkezi sinir sistemi hastalığıdır. kuduz kamu sağlığı açısından önemli bir tehdit olduğundan hayvanınızın bu hastalığa karşı aşılanmış olması kanuni bir zorunluluktur. yeni doğmuş köpek yavruları, annelerinin sütlerinden hastalıklara karşı savaş veren antikorlar temin ederler. ancak bu antikorlar normal olarak 6-12 hafta dayanırlar.ancak bundan sonra aşılar anne sütünün yerini almaktadır ve yavru köpeğinizin vücuduna az oranda yapısı değiştirilmiş hastalık öğeleri vererek onun hastalanmadan kendi antikorlarını yaratmasına uyarılır. aşılanmamış köpeğinizi aşı yazılımı tamamlanıncaya kadar lütfen dışarıya çıkarmayınız. çıkarmak zorunda kalırsanız kucağınızda çıkarınız. aşıları yapılmadan ve tamamlanmadan aşılıda olsa başka köpeklerle mutlaka temas ettirmeyiniz. başka hayvanların dolaştığı yerlerde dolaştırmayınız. veteriner doktor kontrolü, lüzumlu koruyucu aşılama ve paraziter tedavilerini yaptırmanız hayvanlardan insanlara geçebilecek zoonoz hastalıkların engellemesi açısından mühimdir.unutmayınız ki köpeğinizin sağlığı kendi sağlığınız demektir.

aşı yazılımı aşağıdaki şekildedir.6. haftada veya daha erken iç ve dış parazitlere karşı ilaçlama8. haftada dhppi+l ve corona ilk aşısı 21 gün sonra dhppi+l ve corona aşılarının tekrarı9. haftada bordetalla ilk aşısı 21 gün sonra bordetella aşısının tekrarı

3. aynından sonra rabısın(kuduz)d: distemperh: hepatitp: parvopi: parainfluenzal: leptospirozis

karma, kuduz, bronchine, corona aşıları yılda bir kez tekrarlanır.

iç paraziter ilaçlama(kist ilacı) ve dış paraziter ilaçlama üç ayda bir tekrarlanır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder