?

Asiri cinsel istek

Aşırı cinsel istek

Cinsel hayatta görülen, anormalliklerin en önemlilerinden biri şehev & icirc; duygu ve isteklerin, kişideki bütün öbür duyguları basıncı altına alması; iradeyi, bütün düşün ve ahl & acirc; k ölçülerini ayaklar altına alıp, kişiyi sadece cinsel doyuru peşinde koşturmasıdır. şehev & icirc; duygunun tüm ortalama ölçüleri aşması, kişiyi bu denli kendine köle etmesine azgınlık adı verilir.

azgınlık genel olarak iki türdür: birincisi, kişinin cinsel özelliklerinde bir anormallik bulunması, yani o kimsede cinsel ve şehev & icirc; isteklerin normal ve ortalama ölçüleri çok aşan bir fazlalık göstermesidir. böyle kadınlarla ilgili bir olay anlatılırsa durum daha iyi anlaşılmış olur:

bayan v gençliğinden beri erkeklere çok düşkün olmaktan yakmıyor. iyi aileden, ince yapılı, iyi yürekli, sıkça yüzü kızaracak kadar da utangaç bir kişi olmasına rağmen kızlığından beri davranışları ailesini devamlı olarak kaygılandırmış, çünkü karşı cinsten birisi ile yalnız kaldığı vakit, çocuk, yetişkin, genç, ihtiyar, hoş, ya da çirkin olmasına hiç bakmadan, çırılçıplak soyunur ve cinsel gereksemelerinin doyurulmasını istermiş. kendisini evlendirerek tedavi etmeyi düşünmüşler. kocasını çok sevmesine karşın, kendisini şehev & icirc; isteklerinden alıkoyamaz ve yine yalnız bulduğu her erkeği ister, bu erkek ister ad & icirc; bir insan, ister bir asker ya da öğrenci olsun, cinsel birleşmeye çağırırmış. kendisini bu istekten hiç bir şey vazgeçiremezmiş. hatt & acirc; büyükanne olduktan sonra bile rastgele erkeklerle düşüp kalkmaya devam etmiş. bu arada 12 yasında bir erkek çocuğunu kendisi ile birleşmeye zorlamış. 65 yasında olmasına karşın birleşme yeteneğini muhafaza etmiş. nihayet kendisini önce bir manastıra sonra da akıl hastahanesine göndermişler. 73 yaşında beyin kanamasından ölmüş.

bu tür şehev & icirc; duygu fazlalığı türlü sapıklıklara da sebep olmaktadır, teşhircilik, sadizm, hayvanlarla sevişme, ölülerle cinsel ilişkiler kurma gibi... yine bu gibi kimselerin çoğu sonunda akıl hastahanelerine kapatılmaktan kurtulamamaktadır.

tarihte de şehvet fazlalığı hakkında bir takım örnekler vardır. bunların en ünlülerinden biri romanın zalim imparatoriçesi messalina'dır büyük petro'nun karısı katerina için de aynı şey söylenmektedir. dr. kraft edbing, şehev & icirc; duyguları böyle pek aşırı olan kadınlara hali zamanı iyi, hatt & acirc; zaman zaman pek fazla iyi olanlar arasında rastladığını halbuki erkeklerde bu gibi azgınlık olaylarının en aşağı tabakadaki erkekler arasından çıktığını söyler. bu şehvet fazlalığını doktorlar alkol, kokain alışkanlığına ya da iç salgı bezlerindeki bir bozukluğa bağlarlar.

azgınlığın ikinci türü de yaslı kadın ve erkeklerde görülen olaylardır. gazetelerde bu tür olaylara sıkça rastlanır. cinsel ilişkide bulunma kabiliyetini yitirmiş, cinsel erkten düşmüş yaşlı erkekler böyle bir azgınlığa kendilerini kaptırdıkları takdirde daha çok homoseksüellik, cinsel organlarını gösterme, çocuklarla sevişme gibi sapıklıklar gösterirler. bu gibi durumlarda adı geçen kişilerin akıl hastahanelerine yatırılmaları lazım olmaktadır. yaşlılıktaki azgınlığın bir sebebi, bunama halinin bas göstermesi; bir sebebi ise yaslanmanın ve ölüm korkusunun verdiği ruhsal dengesizlik olabilir. kimi kişilerde bu azgınlık, delilik nöbetleri biçiminde kendini gösterir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder