?

Assisted hatching (destekli yuvalama)

Assisted hatching (destekli yuvalama)

Kısırlık tedavisi sırasında çiftlerin çoğunda cenin (embriyo) gelişmesine karşın hamilelik olmaz. döllenme olmasına karşın hamilelik oluşmamasının sebebi çoğu zaman embriyonun rahime yerleşme safhasında problem yaşanması.

embriyonun rahim içerisine yerleştirilmesinin peşinden farklı olaylar meydana gelir. öncelikle embriyo bölünmeye ve büyümeye devam eder. belli bir boya ulaştığında kendisini çevreleyen zarı (zona pellusida) yırtıp endometrium olarak isimlendirilen rahim içerisindeki dokunun derinliklerine yerleşir. burada büyümesine devam eder.

uzmanların görüşüne göre, gebeliğin oluşmamasının en önemli sebebini, embriyonun bu zarı yırtarak dışarıya çıkamaması. bu nedenle rahim duvarına yerleşememesi.

bu sorunu çözmek için embriyoyu, çevreleyen bu zarda transfer işlemi öncesi kimyasal veya mekanik yöntemlerle ufak bir delik açılmalı. böylece embriyonun bu zarı yırtıp rahim duvarına yerleşmesi temin edilmeli. yapılan bilimsel çalışmalar, bu yöntemle hamilelik oranlarında belli bazı hasta gruplarında (35 yaş üstü kadınlarda, daha önce başarı gösteremeyen tüp bebek denemelerinin varlığı veya bu zarın kalın olduğu tespit edildiği durumlarda) hissedilir bir yükselme olduğunu gösterir.

istanbul v. k. v. amerikan hastanesi tüp bebek merkezinde bu teknik uygulanarak %50 civarında hamilelik oranlarına ulaşılır. merkezde bu teknik kısaca şöyle uygulanır: öncelikle embriyo mikroskobik bir tüp yardımıyla duvarından emilerek sabitleştirilir. lazer yardımıyla embriyo duvarının bir kısmı açılır. embriyo rahim içerisinde büyümesine devam ederken zayıf olan bu noktalarda zarını deler.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder