?

Astim: tani (teshis)

Astım: tanı (teşhis)

Astım tanısı, hastanın tıbbi hikayesinin (şikayetlerinin seyri) değerlendirilmesi, muayene bulgularının yorumlanması, bazı laboratuvar tetkiklerinin ve solunum fonksiyon testlerinin uygulanması ile konur.şikayetlerin değerlendirilmesiöksürük:
öksürük zaman zaman astımın tek belirtisi olabilir. astımda öksürük genellikle kuru (balgamsız), ataklar durumunda tekrarlayan ve enfeksiyon tedavilerine dirençlidir. sıklıkla gece sabaha karşı ya da efor sonrasında ortaya çıkar. zaman zaman aşırı gülme, üzüntü gibi duygusal durumlarla, iyi ve kötü kokular gibi tahriş edici etkenlerle de öksürük ve diğer egzama (dermatit)ve rinit (nezle) gibi astımla birlikte olabilen hastalıklara ilişkin muayene bulguları da olabilir.

laboratuar tetkikleri ve solunum fonksiyon testleriastım hastalığının tanısını direkt koyabilecek bir kan tetkiki yoktur. ancak bazı kan tetkikleri astımla karışabilen diğer hastalıkların ayırt edilebilmesi için yapılmalıdır.

astım tanısında asıl değerli olan solunum fonksiyon testleridir. bu testler spirometre denilen bir cihazla ya da daha basit fakat yine de değerli veriler sağlayan pefmetre ile uygulanır.

alerji testlerinin astım tanısında direkt değeri olmamakla birlikte, astımın sebebi belirlemek ve tedaviyi yönlendirmek açısından yapılması lazımdır.kaynak: dr. a. zafer çalışkaner

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder