?

Atasozleri sozlugu - o

Atasözleri sözlüğü - o

Oduncunun gözü omçada, dilencinin gözü çömçede.

kişiler iş, meslek ve durumlarına göre kendilerine lazım olan şeylerin peşine düşerler; onları elde etmeye çalışırlar.olacakla öleceğe çare bulunmaz.

insanın kaderinde ne varsa o olur, bunu değiştirmek olası değildir. dünyada olup biten her şey yüce allah`ın kaza ve kaderine göre olur. bu nedenle ölüm de insanın iradesinin dışındadır. eceli gelen, günü dolan ölür; bu kesinlikle olacaktır, bunun önüne geçilemez.olan dört bağlar, olmayan dert bağlar.

zengin, varlıklı kişi dilediği gibi yaşar; istediği gibi yer, içer; giyinir, kuşanır; rahatına rahat katar. ama yoksul kişi değil rahatına bakmak, geçimini temin edemediği için içten içe üzülür; acı çeker.olsa ile bulsayı ekmişler, hiç bitmiş (yel ile yuf bitmiş).

insan başarı gösteren sonuca boş söz ve hayalle değil, çalışarak ulaşır ancak. bu yüzden "bu iş böyle, şu iş şu şekilde olsa, şu koşullar yerine gelse" gibi sözler sarf etmekle insanın eline bir şey geçmez. insan bir şey kazanmak istiyorsa hareket etmeli, çalışıp çabalamalıdır.ortak (kuma) gemisi yürümüş, elti gemisi yürümemiş.

bir erkeğin hanımları birbirleriyle iyi-kötü anlaşabilirler, ama kardeşlerin hanımları birbirleriyle geçinemezler.osmanlı`nın ayağı üzengide gerek.

bir devleti ayakta tutmak, yüzyıllar boyu yaşatmak, sınırları genişletmek, dini yaymak o kadar kolay bir şey değildir. ancak atalarımız bunu becermişlerdir. becerirken de devamlı hareket hâlinde olmuşlar, didinip çalışmışlar, dur durak bilmemişler, bir yere bağlanıp kalmamışlardır. onlar bilirlerdi ki, sabit kalan, tembelleşen, bir yere bağlanıp kalan (yani ayağını üzengiden çeken) kişi, ne başarı gösteren olabilir, ne de dirlik ve düzenliğini sağlayabilirdi.otu çek, köküne bak.

bir kişinin kimliğini, nasıl birisi olup olmadığını öğrenmek için soyunu sopunu öğrenmiş olmak ve tanımak gerekmektedir.otuz iki dişten çıkan, otuz iki mahalleye yayılır.

ağızdan çıkan söz, çok çabuk duyulur; başkalarının diline düşer ve bir anda her tarafa yayılır.oturduğu ahır sekisi, çağırdığı istanbul türküsü.

kimi kişiler bulundukları yer ve koşula uymayan, ters düşen davranışlarda bulunur; kendilerini alay konusu ederler.oynamasını bilmeyen gelin yerim dar demiş.

kimi beceriksiz, başarı gösteremeyen, kendisinden bekleneni veremeyen kişiler bazı bahanelerin arkasına saklanarak açıklarını kapatmaya çalışırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder