?

Atasozleri sozlugu - o

Atasözleri sözlüğü - ö

Ödünç güle güle gider, ağlaya ağlaya gelir.

ileride geri alınmak şartıyla verilen para, eşya ya da gelişi hoş bir mal her iki tarafı da mutlu eder. veren yardımcı olduğu, alan da gereksinimini gördüğü için sevinir. ancak geri verme vakti gelince bu sevinç kaybolur. çünkü çoklukla geri ödeme ya çok geç yapılır, ya da ödünç olarak verilen şeyin yıprandığı görülür. bu durum ödünç verenle, ödünç alanın arasını açar; dostlukları bozup zedeler.öfkeyle kalkan, zararla (ziyanla) oturur.

öfkesine kapılarak iş gören sonunda güç duruma düşer. çünkü öfkeli, kızgın, sinirli insan iyi düşünemez, olup biteni iyi göremez, neticesi iyi hesaplayamaz. bu sebeple de yanlış iş yapar.öküze boynuzu yük değil.

insan, kendi yakınlarının işleri ile kendi işlerini yük saymaz. her ne kadar külfetmiş gibi görünüyorlarsa da, esasında yaptığı işler kişinin kendi yararınadır. bk. "koça boynuzu yük değil. "ölenle ölünmez.

her canlının hayatı sona erer. bu kaçınılmaz bir sondur ve doğal karşılanmalıdır. çünkü ölüme çare bulunmaz. bu bakımdan yakınını kaybeden bir kimse, kendini tüketircesine üzülmemeli, sakin olup dövünmeyi bırakmalıdır. ne yaparsa yapsın, ne kadar üzülürse üzülsün öleni geri getiremeyecektir.ölmüş eşek, kurttan korkmaz.

bazı sebeplerden ötürü çok sıkıntı ve acı çeken, felâket üzerine felâket görüp zarara uğrayan, kaybedecek bir şeyi kalmayan kimse, artık hiçbir şeyden korkmaz; ne tehlikeye aldırır, ne de tehdide.ölüm kalım (dirim) bizim için.

insan yaşadığı gibi her an ölebilir de. bu bakımdan öbür dünyayı da hesaba katmalı, ona göre davranmalı, dinin buyruklarını yerine getirmeli, bu dünyadaki işlerini de yarın öleceğini düşünerek bir yola koymalı insan.ölüm ile öç alınmaz.

düşmanlarının ölümünden sevinç duymak veya böyle bir duyguya kapılmak insana yakışmaz.önce can, sonra canan.

insanlar bencil yaratıklardır. can da kıymetlidir. kaybedilmesi göze alınamaz. bu bakımdan büyük fedakârlık gerektirecek hususlarda önce kendilerini, sonra sevdiklerini ve yakınlarını düşünür insanlar.önce düşün, sonra söyle.

ağızdan çıkan sözü değiştirmek ya da geri almak çok kolay değildir. sarf edilen bir söz insanı güç taktirde bırakabilir, zarara sokup pişman edebilir. bu yüzden bir sözü sarf etmeden önce dikkatlice düşünmeli, ne getirip götüreceği iyice tartılıp hesaplanmalıdır.öpülecek el ısırılmaz.

saygı, sevgi, bağlılık gösterilecek ve teşekkür edilecek kimse incitilmemeli; sert ve kaba davranışa muhatap kılınmamalıdır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder