?

Atasozleri sozlugu - p

Atasözleri sözlüğü - p

Padişahın bile arkasından kılıç sallarlar.

kendisinden çekinilen kimselerin yüzüne karşı bir şey diyemeyenler onu arkasından çekiştirirler, ile ilgili atıp tutarlar. çünkü hasmı karşısında değildir, arkasından konuşmak da kolaydır.papaz her gün pilâv yemez.

insanın önüne her zaman aynı nitelikte elverişli bir imkân çıkmaz. çünkü koşul, vakit ve imkânlar devamlı değil, değişkendirler.para ile imanın kimde olduğu belli olmaz (bilinmez).

iman ilk önce içsel, yani kalbî bir olaydır. insanların imanlarını sözle dile getirmeleri olasıysa de, bunu çıkar için yapıyor olabilirler. bu nedenle gerçekten kimin iman ettiğini bilmemiz imkânsızdır. para için de aynı şey söz konusudur. kimse kolay kolay parasının olduğunu söylemez, kamufle yoluna gider. kimi cimri olan ve yoksul bir hayat yaşayan insanların çok zengin, kimi cömert ve eli açık insanların da parasız olduğu çok görülmüştür. bu bakımdan para ile imanın kimde olduğu pek bilinmez.paranın yüzü sıcaktır.

para alımlıdır ve öyle basitçe geri çevrilemez. çünkü paranın gücü, pek çok maddî problemi halleder. bu yüzden insanlar parayı görünce gevşer, ona kavuşma isteği duyar, kendisinden istenen işi de basitçe yapma eğilimi gösterir.para parayı çeker.

elde para bulunursa onunla yeni paralar kazanılır. bilinen o ki, pek çok işte sermaye şarttır. sermayen ne kadar çoksa, o kadar büyük iş yapar ve o kadar da çok kazanırsın.parayı veren düdüğü çalar.

para harcayan kimse istediğini elde edebilir. iş yapabilir, yaptırabilir; satın alabilir, aldırabilir; hemen hemen her istediği maddî şeye kavuşması mümkündür..perşembenin gelişi çarşambadan bellidir.

bir iş, durum ya da olayın nasıl sonuçlanıp sonuçlanmayacağı şimdiki gidişinden anlaşılıp belli olur.pilâv yiyen, kaşığını yanısıra (belinde) taşır.

bir şeyden yararlanmak isteyen kişi, bunun için gereken aracı eli altında bulundurmalıdır.pilâvdan dönenin kaşığı kırılsın.

yararlı bir şeyi elde etmek isteyen insan sonuna kadar uğraşıp didinmeli, direnmeli ve mücadele etmekten kaçınmamalıdır.püf demeye dudak ister.

bir şeyi yapmak için kuşkusuz bilgi, beceri ve araç olabildiğince mühimdir. ancak bunlardan da önemlisi o işi yapma isteği, gücü ve cesaretidir. bunlar olmadan işin başarıya ulaşması zorlaşır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder