?

Atasozleri sozlugu - r

Atasözleri sözlüğü - r

Ramazanda yalan söyleyenin (oruç yiyenin) bayramda yüzü kara olur.

gerçeği yalanla kapatmak olası değildir. bu bakımdan kişi yalan söyleyerek işlerini uzun müddet yürütemez. söylediğinin yalan olduğu, asıl meselenin mahiyeti çok geçmeden anlaşılır. gerçek ortaya çıkar; işte o vakit, yalan söyleyerek işlerini yürüten kimse de utanır; kimsenin yüzüne bakamaz olur.rüşvet kapıdan girince iman bacadan çıkar.

rüşvet, yaptırılmak istenilen bir işte kolaylık sağlanması için bir kimseye mal ve para olarak sağlanan çıkardır. dinimiz olan islâm rüşvet alıp vermeyi haram kılmış, haksız bir kazanç olarak görmüştür. şayet inananlardan biri, yüce allah`ın buyruğuna uymayıp bu yasağı çiğnerse, büyük haksızlık etmiş olur; bu nedenle imanını da kaybeder.rüzgâra tüküren kendi yüzüne tükürür.

insan kimle, ne ile mücadele edeceğini bilmelidir. karşı koyacağı şeyin gücü ne ? onunla ne kadar baş edebilir ? netice ne olabilir ? tüm bunları iyice tartmalıdır. şayet kişi gücünün üzerinde bir güce saldırmaya, onunla boy ölçüşmeye kalkışırsa, netice alamaz; netice alamadığı gibi zararlı da çıkar, yıpranır.rüzgâr eken, fırtına biçer.

kişi bir kötülük yaparsa, yaptığı kötülüğün çok daha kötüsü ile karşılaşır; büyük felâketlere uğrar, zarar görür.rüzgâr esmeyince yaprak kıpırdamaz (dal oynamaz).

meydana gelen her olayın, her durumun belli bir nedeni veya faktörü vardır.rüzgârın önüne düşmeyen yorulur.

toplumun genel gidişatına, ilkelerine, değer yargılarına karşı çıkan, uymayıp ters yönde hareket eden kişi pek çok engellerle karşılaşır; yorulup yıpranır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder