?

Atasozleri sozlugu - s

Atasözleri sözlüğü - ş

Şahin, sinek avlamaz.

yüce amaçlar peşinde koşan ve kendini ona lâyık gören kimseler ufak, önemsiz, değersiz şeylerin ardına düşüp de zaman geçirmezler.şakanın sonu kakadır.

el veya dil ile yapılan şakadan, eninde sonunda güzel olmayan bir durum veya kavga çıkar.şap ile şeker bir değil.

dış görünüşleri bakımından kimi nesne ve varlıklar birbirinin aynı görünürler. halbuki özde ve nitelikte birbirinden çok farklıdırlar.şeriatın kestiği parmak acımaz.

şeriat, kur`an`daki ayetlerden, hz. peygamber`in sözlerinden çıkarılan dinî temellere dayanan müslümanlık kanunları, yani islâm hukukudur. bu kanunların karşısında herkes eşittir, ayrımcılık yapılamaz. buradan yola çıkılarak ata sözü şu anlamda gelişmiştir: kanunların ideal gördüğü cezaya katlanılır; bu durumu, zarar gören kişi de saygıyla karşılar.şeytanın dostluğu darağacına kadardır.

kimi insanlar vardır ki, aynı şeytan gibidirler. kurnaz, düzenbaz, alçak ve kötü niyetlidirler. bunlar kimilerini çıkarları için türlü yollara iterler, kandırıp yoldan çıkarırlar, tehlikeli işlere bulaştırırlar. tüm bunları yaparken kendisi ile beraber olduklarını söylerler ama belâ ve felâketlerle karşılaştıklarında, ölümle burun buruna geldiklerinde onu derhal terk ederler.şeytanla kabak ekenin, kabak başına patlar.

kötü, alçak, düzenbaz, kurnaz biri ile ortak bir işe girenin başına türlü felâketler gelir; oynadıkları oyundan en fazla zarar eden o olur.şimşek çakmadan gök gürlemez.

kimi önemli olaylar meydana gelmeden, bir gürültü kopmadan önce bazı belirtileri görülür.şöhret afettir.

herkesçe bilinme, tanınma ve bir üne kavuşma insanın lehineymiş gibi görünüyorsa da esasında daha çok aleyhinedir. şu şekilde ki: kişi belki şöhreti sayesinde kimi maddî imkânlara kavuşabilir ama kaybettikleri daha fazladır. çok ünlenmek insanı kibirli yapar, insana ne olduğunu unutturur, yavaş yavaş gerçek dostlarını kaybeder. herkesin dikkati üstünde olduğu için doğal ve özgür bir biçimde yaşayamaz, aşırı ilgiler onu devamlı rahatsız eder, dolaylı olarak kimi istekler ve baskılarla karşılaşır, tüm bunlar onu sıkıntıya ve bunalıma sürükler, huzuru kalmaz, sunî bir hayatın esiri olur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder