?

Atasozleri sozlugu - u

Atasözleri sözlüğü - u

Ucuz alan pahalı alır (pahalı alan aldanmaz).

ucuz alınan mal genellikle kötü, dayanıksız ve çürük maldır. kolay yıpranır, eskir ve çabuk atılır. ister istemez yerine yenisinin alınması zorunlu olur, tekrar masrafa girilir. bu nedenle pahalıya alınmış gibi olur.ucuz etin yahnisi yenmez (tatsız olur).

ucuza alınan, maledilen şeylerde meziyet bulunmaz; ya çürük, ya kötü, ya da hilelidir. bu yüzden, bu tür mallardan istenildiği gibi fayda sağlanamaz.ucuzdur vardır illeti, pahalıdır vardır hikmeti.

bir malın ücreti niteliğine göredir. bu yüzden ucuz şeylerin ucuzluğuna tamah etmemeli, pahalı şeylerin de pahalılığından korkmamalıdır. çünkü ucuz olan çürük, kötü ve dayanıksız olur çoklukla; pahalı olan da kaliteli, değerli ve sağlamdır.ulular köprü olsa basıp geçme.

erdemli, büyük ve yaşlı kimselere karşı daima saygılı ol, hürmette hata etme, onları incitecek davranışlardan kaçın. çünkü onlar gerek yaşları, gerek tecrübeleri, gerekse erdemleri bakımından buna lâyıktırlar.ulu sözü dinlemeyen, uluyakalır.

büyüklerin, erdemli kişilerin uzun tecrübelere dayanan sözlerine ve uyarılarına kulak asmayan kimse, türlü çıkmazlarla karşılaşır ve sonunda sızlanıp durur.ummadığın taş baş yarar.

küçük ve önemsiz görülen kişi ya da nesneler, çoğu kez büyük tesirler yaparlar; umulmadık işler görürler.umut, fakirin ekmeğidir.

sıkıntı içerisinde bulunmakta olan, yokluk çeken yoksul kişi, içerisinde bulunduğu durumdan bir gün kurtulacağını, bolluğa ve rahata kavuşacağını umar ve bu umuşdan doğan güven duygusuyla yaşamaya çalışır.ustanın alımlı bin altın.

usta kişi, bir zanaatı uzun denemeler neticesi gereği gibi öğrenmiş olan ve kendi başına yapabilen kimsedir. işinin derhal bütün inceliklerini kavramıştır. bu bakımdan pek çok kimsenin uğraşıp da yapamadığı işi basitçe yapıverir o. bu nedenle onun çok ufak gibi görülen emeği bile olabildiğince kıymetlidir.uşağı işe koş, sen de ardına düş.

bk. "çocuğa iş buyur,... " utanma pazar, dostluğu bozar.

yakın tanıdıklar arasında yapılan alış verişte, taraflar birbirinden utanıp sıkılırlar ve gerçek niyetlerini ayıp olur düşüncesiyle söyleyip ortaya koyamazlar. ancak bu durum çok geçmeden anlaşmazlıklara, tartışmalara sebep olur; dostluğu zedeleyip bozar.uyuyan yılanın kuyruğuna basma (basılmaz).

şimdilik zararı dokunmayan kötü bir kimsenin yeni bir kötülük yapmasına fırsat vermek doğru değildir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder