?

Atasozleri sozlugu - u

Atasözleri sözlüğü - ü

Üçlenmemiş eken, olmamış biçer.

her işin belirli bir yapılma şekli ve ortamı vardır. lazım koşulları yerine getirilmeden yapılan işlerden verimli netice alınamaz.ürümesini (ürmesini) bilmeyen köpek (it), sürüye kurt getirir.

1. beceriksiz kimseler iyilik yapayım derken çoklukla hem kendilerini, hem de başkalarını zarara sokarlar. 2. neyi, ne zaman, nasıl söyleyeceğini bilmeyen kimseler hem kendilerinin, hem de başkalarının başına dert açarlar.ürüyen köpek ısırmaz (kapmaz).

bağırıp çağırarak başkalarını korkutmak isteyen kimseden saldırı beklenmez. kötülük yapacak kişi, bu niyetini gizli tutar; belli etmez ve gürültüye patırtıya yer vermez.üşenenin (utananın, erinenin) oğlu kızı olmamış.

çok üşenen, tembel tembel oturan, gevşek davranan, içerisinde bir çalışma isteği duymayan kimse bir şey elde edemez. bir şey elde etmek isteyen, onu elde edecek yola baş vurmalıdır. sözgelimi oğul-kız isteyen önce evlenmek mecburiyetindedir.üzüm üzüme baka baka kararır.

her zaman bir arada bulunmakta olan, arkadaşlık eden, bir çevrede yaşamaya çalışan kimseler birbirinden etkilenirler; birbirinin özelliklerini, huylarını ve alışkanlıklarını kaparlar. bk. "körle yatan... "

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder