?

Ayak - ayak bilegi

Ayak - ayak bileği

Ayak bileği üst üste iki eklem bulunmakta olan karmaşık bir yapıdır. gerçek ayak bileği eklemi, tibianın dış ve üstten, fibulanın (baldır bölgesinde tianın arka-dışı boyunca uzanan ince kemik) dıştan oluşturdukları yatakla talusun (ayak bileği kemiklerinin en üstte olanı) oval tavanı arasındaki eklemdir. ayak bileğinin yukarı ve aşağı hareketlerine izin verir.

eklemlerden altta olanı topuk kemiği (kalkaneus) ile talus kemiği arasındaki subtalar eklemdir. hareketi son derece kısıtlıdır ve ayağın yanlara hareketine izin verir.

eklem içi bütün kemik yüzeyler eklem kıkırdağı ile kaplıdır. ayak bileğinin sabitliğini bağlar temin eder. dış yan bağlar ayak bileğinin dış yanısıra bulunarak bileğin içe doğru hareketini önler. fibula ile talusu bağlar ve dış bağların en sık yaralanıdır. iç yan bağlar (deltoid bağ) iç kısımda bulunur ve ayak bileğinin dışa dönmesini önler. bundan başka eklem seviyesinin derhal üstünde tibia ile fibula syndesmos denilen bir bağla bağlıdır ve bu bağ yüklenme sırasında iki kemiğin birbirlerinden açılmasını önler. ayak bileği cerrahisinde tedavisi çok önemli bağlardandır.

ayak bileğinin 4 yanı boyunca uzanan tendonlar bileğin hareketsiz kalmasına yardımcı olurken, adeleri ile ayak bileği hareketlerini-zıplama gibi- yönetirler.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder