?

Ayak mantari

Ayak mantarı

Dermatofitler denilen mantarlar tarafından yapılan infeksiyondur. vücudumuzda normalde bakteriler ve mantarlar hastalık yapmadan yaşarlar. ideal ortam bulduklarında hızla çoğalıp, infeksiyona neden olabilirler. ayak mantarı olabildiğince sık karşılaşılan bir cilt hastalığıdır. genellikle ergenlikten sonra görülür. en sık görülen ve en fazla tekrar eden mantar infeksiyonudur. diğer mantar infeksiyonlarıyla birlikte görülebilir. ayak mantarı ve benzer hastalıklara tinea infeksiyonları denir ve saç, tırnak ve dış deri gibi dokularda yaşayabilirler. nemli ve ılık bölgelerde ürerler. sıkı ayakkabılar giyilmesi, cildin uzun müddet nemli kalması, ufak tırnak ve cilt sıyrıkları duyarlılığı arttırabilir. tinea infeksiyonları bulaşıcıdır, doğrudan temasla veya aynı ayakkabı ya da duş zemininin kullanılması ile geçebilir.

önlem

ayak temiz, serin ve kuru tutulmalıdır.

pamuklu, yün veya bunlar gibi emici maddelerden yapılmış çoraplar giyilmelidir.

ayakkabılar ayağa tam olmalı ve böylece ayağa ya da tırnaklara travma azaltılmalıdır. dar burunlu, yüksek topuklu, eski, yıpranmış ayakkabılar, çorapsız giyilen ayakkabılar veya başkasının ayakkabısı giyilmemelidir

eski yıpranmış ayakkabılar, çorapsız giyilen ayakkabılar veya başkasının ayakkabısı.

yüksek yoğunlukta mantar sporları içerebilecek yüzeylerde yalın ayak yürümekten sakının: halı döşeli zeminler, banyo yerleri, duşlar, jimnastik salonları, soyunma odaları, yüzme salonları, hamamlar gibi.

tırnaklar kısa ve düz kesilmelidir. kenarlarını oval kesmeyin.

vücudun diğer kısımlarında olan tinea pedis ve yüzeysel mantar infeksiyonlarına bakın ve tedavi ettirin. normal ve anormal tırnakları kesmek için değişik tırnak makasları kullanın.

aile üyeleri veya yakın arkadaşlar, temas eden kişiler tinea pedis ve tırnak mantarı için tedavi edilmelidir.

kaşıntı, kızarıklık, sulanma, su dolu kabarcıklar, normal görünen tırnağın renginde değişme gibi durumlarda tinea pedis veya tırnak mantarından şüphelenin.

şikayetler

kaşınma, yanma, etkilenen bölgenin sızlaması görülebilir. ayakta kızarıklık olabilir. ayak tabanı, parmakları veya tırnakta kızarıklık ve inflamasyon oluşabilir. içi su toplamış yaralar gözlenebilir. kabuklanıp, dökülmeler olabilir. tırnakta renk değişikliği, kalınlaşma, kabalaşma gelişebilir.

tanı ve tedavi

cilt kültürü ve kimyasal maddelerle inceleme yapılabilir. tedavide şahsi bakım çok mühimdir. cildi kuru ve temiz tutmak gerekmektedir. ayak devamlı kuru tutulmalıdır. temiz çoraplar giyilmelidir. doktor size mantara yönelik ideal ilaçları verecektir. bunlar deriye sürülen ilaçlar ve ağız yoluyla alınan ilaçlar olabilir. şayet mantar infeksiyonunun olduğu bölgede bakteriler de infeksiyon yapmışsa antibiyotik tedavisi de gerekmektedir. ayak mantarı zor iyileşebilir ve tekrarlayabilir. uzun süreli tedavi ve engelleyici tedavi gerekebilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder