?

Ayakkabi secimi

Ayakkabı seçimi

Uygun ayakkabı tercihi ayak sorunlarını azaltır. tarihin en eski çağlarından bugüne kadar ayakkabılar insanoğlunun gerçek ve hissedilebilir istekleri için yapılandırılmıştır.

bu isteklerin başlıcalar; korunma, destekleme, rahatlık, sağlamlık ve sitildir. ayaklarımız her gün inanılmaz derecede baskı a maruz kalmaktadır. normal bir günlük yürüyüş, ayaklarımıza birkaç yüz tonluk baskı uygulamaktadır. ayaklarımız vücudumuzun en fazla hasara uğraya bilecek kısmı olduğundan dolayı dikkatle seçilmiş bir ayak giyimi ile ayaklarımızı koruya biliriz.çocuk ayakkabısı

ilk yürümeye başladıklarında çocuklarımızın ayakkabıya gereksinimleri yoktur. ayakkabı olmadan yürümeleri ayak kaslarının gelişmesi ve güçlenmesi ile ayak parmaklarının kavrama özelliğini kazanmasını sağlamak için yardımcı olur.

çocuklar çok çabuk gelişir ve büyürler. tabi & icirc; ki ayakları da onlarla birlikte gelişir ve büyür. bu hızlı gelişme pekçok anne ve babayı şaşırtır hatta korkutabilir. bu kadar hızlı gelişen bedene yetişmek anne ve baba için zor olabilir.çocuklarımıza ayak kabı seçerken şu noktalara dikkat etmekte fayda vardır:ayakkabıyı dikkatlice inceleyiniz. içinin sağlam olmasına, ayak tabanındaki çukur u doldurabilmesine ve ayaklarımızın büküldüğü yerden rahatça bükülmesine dikkat ediniz.çocuğunuzun ayak numarası otururken değil de ayakta iken alınmalıdır. her iki ayağında ölçülmesi ve şayet bir farklılık var ise, büyük olan ayağın numarası ile ayakkabı seçilmelidir.

yaklaşık yarım inç kadar bir mesafenin, ayak parmakları ile ayakkabının arasında olmasına dikkat ediniz. çocuğunuz rahatlıklar ayak parmaklarını oynata öğrenmiş olmalı.ayakkabının içerisindeki dikişlere, parçalara dikkat edilmelidir.

erkek ayakkabısı

erkeklerin topuklu giyme problemleri olmadığı için ayakkabıdan oluşabilecek rahatsızlıklar bayanlara göre daha azdır.

erkek ayakkabı seçerken en fazla dikkat etmesi gereken şey, o ayakkabıyı nerede kullanacağıdır. (işte, evde, partide gibi).

bütün gününü ayakta geçiren bir erkeğin ayaklarında şişmeler görüle bilir. dolayısıyla bu şişmeler neticesi ayakları rahatsız etmeyecek ayakkabılar seçilmelidir. inşaat gibi tehlikeli işlerde çalışanlar ise ayak uçlarında koruma olan ayakkabıları tercih etmelerinde fayda vardır.

bayan ayakkabısı

bayanlar kendi ayaklarını cezalandırmakta ustadırlar. lüzumsuz ayakkabı tercihi ile lüzumsuz ayak sorunlarına neden olabilmektedirler. bir bayanın en büyük ayak düşmanı giymiş olduğu uzun topuklu ayakkabılardır. tıbben iki inçten büyük olan topuklar sakıncalıdır.

tabi & icirc; ki hoş görünmek için kadınların bu eziyete katlanmaları onlar için doğaldır. fakat yüksek topuktan oluşa bilecek rahatsızlıkları minimum a indire öğrenmiş olmak için kadınların bu ayakkabılarla ayakta kalma surelerini olası olduğu kadar azaltmalı, şayet olası ise daha rahat bir ayakkabı ile değiştirmeleri tavsiye edilmektedir.

tabi & icirc; ki bayanlar için en iyi ayakkabı bağcıklı, geniş topuklu ve rahat yürüyüş ayakkabılarıdır.

ayakkabı alırken dikkat edilmesi gereken hususlar:

ayaklarınızı ayakta iken ölçtürünüz.

her zaman iki çift i deneyiniz ve olasıysa mağaza içerisinde kısa bir yürüyüş yapınız.

bazen ayakların biri ötekinden büyük olabiliyor. böyle durumlarda büyük olan ayağın numarasına göre ayakkabı seçiminizi yapınız.

" zamanla açılır" demeyiniz ve diyenlere de inanmayınız. ayakkabınız aldığınız vakit rahat olmalıdır.

mümkünse şayet her ayakkabı alışınızda ayak numaranızı ölçtürünüz, çünkü zaman zaman ayaklarda büyümeler olabilmektedir.

ayakkabı alışverişi için en uygun vakit öğleden sonrasıdır. öğleden sonra ayaklarda şişmeler olabileceği için bu vakit da alınan ayakkabılar ayak rahatlığı için idealdir.

ayakkabının arkadan önden ve yanlardan tam olarak oturduğuna dikkat ediniz.

ayakkabı alırken üstünün deri olmasına, içinin iyi doldurulmuş olmasına ve ayakların bükülen yerlerinden basitçe bükülmesine dikkat ediniz.

ayakkabıyı denerken, normal zamanda o ayakkabı ile giyeceğiniz çoraplar ile deneyiniz.

eğer protez veya diğer biyomekaniksel aletler kullanıyorsanız, ayakkabı denerken onları da götürünüz.

ayakkabı bakımı

ayak bakımı kadar ayakkabı bakımı da ayak sağlığı için mühimdir. ayakkabılarınızın temiz olması hem ömrünü uzatır hem ayak sağlığınıza yardımcı olur. bir gün giydiğiniz ayakkabıyı ikinci gün giymeyerek nefes almasını sağlayınız.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder