?

Ayakla ilgili onemli bilgiler

Ayakla ilgili önemli bilgiler

Ayakta 26 kemik, 33 eklem, 107 bağ ve 19 kas vardır.insan vücudundaki kemiklerin 1/4' ü ayaklardadır. bunlar etkisiz kalırsa vücudun geri kalanı da etkisiz kalır.çok az insan ayak sorunuyla doğar. sorunlar genellikle ihmal, lazım bakımın yapılmaması ve çoğunlukla kötü ayakkabıdan veya kötü ayakkabı seçiminden ortaya çıkar.erkeklere oranla kadınlarda derhal hemen 4 kat fazla ayak sorunu yaşanır ve bunun baş sebebi topuklu ayakkabılardır.yürümek vücut için olduğu kadar ayaklar için de en iyi egzersizdir.ayaklarınız genel sağlığınızın aynasıdır. eklem rahatsızlıkları, şeker hastalığı, sinir hastalıkları ve dolaşım bozuklukları gibi pekçok hastalığın ilk belirtileri ayaklarda tespit edilebilir. dolayısıyla ayak şikayetleri ciddi rahatsızlıkların habercisi de olabilir.bir çift ayakta yaklaşık 250. 000 ter bezi vardır. bunlar günde yaklaşık 0,25 litre ter salgılar.yalınayak yürümek tehlikelidir. mikroskobik yırtıklardan bakterilerin vücuda girmesi işten bile değildir.iki ayağın numaraları değişik olabilir. daima büyük olana göre ayakkabı alınmalıdır.normal bir insan günde ortalama 8. 000-10. 000 adım atar. hayat boyu atılan adımlar toplandığında, bu rakam 185. 000 km eder ki bu da dünya çevresinin 4 katı kadardır.internette bulunmakta olan ayak hakkında sitelerin yarıdan çoğu ayak sağlığı değil ayak fetişi hakkındadır.sorular ve cevaplar

koyu oje sürmeye bayılıyorum ama tırnaklarımı lekeliyor. çözüm nedir ?süreceğiniz ojenin altına koruyucu şeffaf bir kat oje sürmenizde fayda var. daha az pigment içeren açık renk ojeler bile tırnak renginizi bozabilir. bunu yaparak tırnağınızı koruduğunuz gibi ojenizin daha iyi sürülmesini de sağlarsınız.kırılgan tırnakların bir çözümü var mıdır ?
kırılgan veya çatlamış tırnakların tedavisi için günde 1-2 kez kütikül yağıyla tırnaklarınıza masaj yapmayı deneyin. yağ kolaylıkla emildiğinden çatlaklara nüfuz eder ve cildi de nemlendirir.zor bir günün sonunda ayaklarımı canlandırmak için ne yapmalıyım ?yorgun ayakların dinlendirilmesi için en kolay yöntem serinletici-naneli bir ayak jeliyle ayaklarınızı ovmak veya bir ayak masaj aleti edinmektir. masaj aleti sayesinde dolaşım düzeleceğinden genel bir rahatlama da hissedeceksiniz. bir diğer alternatif iyi bir nemlendirici kremi gün sonunda kullanmak üzere buzdolabında serinletmeniz ve yorgun

ayaklarınıza uygulamanızdır.ayaklarımın altındaki deri çok sert ve yürüyünce ağrı veriyor. bunun çaresi var mı ?
ayaklar yaz aylarında açık ayakkabılar nedeniyle meydana gelen dış saldırılara karşı kendilerini oluşturdukları koruma tabakasıyla korur. kış aylarında çorap ve kapalı ayakkabılar sayesinde bu tabaka yok olur. ayaklarınızın altındaki sert tabakayı yok etmek için aha içeren kremler kullanın. bunlar ölü hücreleri zarar vermeden yok ederler. topuk törpüsü kullanmayın çünkü ayak kendini bu metoda karşı korumak için sert bir tabaka oluşturacak ve eskisinden daha sert biçimde yapılanacaktır. daha yumuşak bir ponza taşı işe yarayabilir.erkeklere oranla kadınlar daha çok ayak sorunu yaşar. neden ?bunun ana nedeni ayakkabılardır. çoğu erkeğin yaptığı gibi, her gün kısa topuklu ve geniş bir ayakkabı giymek modaya uymaz! kadınlar göze güzel görünmek ister ve moda genellikle rahat değildir. moda uğruna giyilen çoğu ayakkabı ayağın doğru açıda, doğal şekliyle basmasına imkan vermez. günümüzde kadın ayakkabıları da gittikçe daha rahat ve sağlıklı hale getirilmeye çalışılıyor. ama sorunların erkeklere oranla fazla olması genellikle güzelliğin rahatlıkla çakışmasından ortaya çıkıyor.doğru ayak bakımı nasıl olmalı ?
sağlıklı ayaklara sahip olmak için ilk olarak tırnakların tertipli olarak (tercihen küt) kesilip törpülenmesi gerekmektedir. törpüleme yapılırken tek yöne doğru yapılması tırnakların çatlamasına mani olacaktır. tırnakların altı fazla sert olmayan bir tırnak çubuğuyla temizlenmelidir. iyi bir cilt kremi de ayakların nemlenmesini sağlayarak onların canlılığını koruyacaktır. haftada 1-2 kez kendinize 10 dakikalık ayak banyosu lüksünü tanıyın. bu seanslar ayaklarınıza olduğu kadar moralinize de iyi gelecektir. sportif faaliyetlerin çoğu ayaklara yük bindireceğinden nasır ve yaralara yol açabilir. bunları önlemek için tabanlarınızda anti-perspirant kullanmanız ve ayak bakımınızı aksatmamanız tavsiye edilir.

son olarak: vakit buldukça ayak bileklerinizle iki yana doğru dairesel hareketlerle egzersizler yapın. gündelik yorgunluklardan ayaklarınızı arındırmanıza yararı olacaktır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder