?

Azosperm

Azosperm

Erkekte sperm hücrelerinin üretiminde sayısal azlık (oligosperm), hareket azlığı (astenosperm) veya yokluğu (azosperm), hücrelerin kümelenmeleri (aglütinasyon) gibi nedenler yalnız olarak olabileceği gibi tüm bu etkenler bir arada bulunabilir. vakit vakit, sperm hücresi, sperm kanallarının tıkalı olması nedeniyle dışarı çıkamaz (tıkanıklığa bağlı azospermi) veya hücre yapımının olmayışı hakkında olan yapısal azospermi görülebilir.

sperm sayı ve kalitesini etkileyen nedenler: sperm yapımı ve olgunlaşmasına ilişkin sorunlar, erkek kısırlığı nedenleri arasında en geniş grubu oluşturur. sperm hücreleri, yeterli sayı, biçim veya hareket özelliklerinde olmamaları nedeniyle yumurtayı döllemeyebilirler.

spermatogenez (sperm yapım ve olgunlaşması) üstüne negatif tesiri olan birkaç faktör vardır.

- bazı enfeksiyon hastalıkları üreme organlarını etkileyerek testislerde sperm yapımını bozabilirler. ergenlik çağından sonra geçirilen kabakulak hastalığının %25 oranında infertiliteye sebep olması en iyi bilinen örnektir.

- hormonal eksiklikler: sperm yapımını sağlayan fsh ve lh hormonlarındaki düzensizlikler en sık görülen şeklidir.

- immünolojik bozukluklar: bazı erkekler, kendi spermlerine karşı antikorlar oluşturarak, sperm hareketlerinin bozulmasına veya aglütinasyonlara (spermlerin başlarından veya kuyruklarından yapışarak hareket kabiliyetini kaybetmesi) neden olabilirler.

- varikosel: testisler skrotum adı verilen torba yapıları içerisinde bulunurlar. skrotumdaki venlerin varisleşmesi (varikosel) de sperm kalitesini bozabilir. varikosel, erkek hastalarda %21-41 oranında görülür. benzer bir durum bacaklarda damarların genişlemesi ile olan varislere benzer. testiste olduğunda varikosel adını alır. ileri derecelerde ağrıya sebep olabilir.

- çevresel etkenler ve hayat stili sperm kalitesini etkileyebilir. çalışma ortamındaki uçucu gazlar (boya, mobilya, akü sanayi), radyasyona maruz kalma ve bazı kanser tedavileri de geçici veya kalıcı olarak sperm yapımını durdurabilir.

- genetik olarak bazı erkeklerin y kromozomunda bulunmakta olan gen farklılıkları, sperm hücrelerinin azlığı veya yokluğuna sebep olabilir. sperm kanallarında tıkanıklıklar: sperm kanallarındaki tıkanıklıklar, spermin geçişine kısmen veya tamamen (oligospermi, azospermi) engel olabilir. bu durum doğuştan olabileceği gibi daha sonra meydana gelen enfeksiyonlara ve ameliyat yan etkilerine bağlı olarak da ortaya çıkabilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder