?

Bademcik ve geniz eti

Bademcik ve geniz eti

Bademcik (tonsil) ve geniz eti (adenoid) olarak adlandırılan dokular lenfoid hücrelerden oluşmuştur. lenfosit yapımında rolü vardır. yeni doğanda anneden geçen immünglobulinler nedeniyle küçüktürler. 4-5 yaşlarda daha sık olmak üzere enfeksiyonlara bağlı olarak büyürler. ileri yaşlarda küçülme eğilimi gösterirler. geniz etinin büyük olması burundan solunuma engel oluşturur. bundan başka kulak ve sinüslerin boşalımını bozarak farklı boyutta problemlere yol açarlar. bu çocuklarda işitme kayıpları, farenjit olunduğu yolunda bir inanış vardır. bademciği alınmış yada alınmamış insanlarda farenjit görülme oranı aynı sıklıktadır. bademciklerin alınması farenjit olma oranını artırmamaktadır.radyofrekans yöntemi ile ağrısız, kanamasız bademcik ameliyatı

bademcik ameliyatları için uzun yıllar boyunca ameliyat sırasındaki kanamayı, ameliyat sonrası ağrıyı ve kanama ihtimalini azaltmaya yönelik pekçok teknik test edilmişdir. denenen bazı teknikler standart cerrahiye üstünlük sağlamadığı veya ilave problemler çıkardığı için (laserle ağrının çok olması gibi) terkedilmiştir.

son yıllarda radyofrekans tıbbın pekçok alanında olduğu gibi bademcik ameliyatlarında da kullanılmaya başlanmıştır.

radyofrekans nedir ?

radyofrekans cihazları; radyo dalgaları ile doku içerisinde kontrollü ısı oluşturarak işlem yapan cihazlardır. elektrokoter gibi cihazlarda doku ısısı 400 c lere varmaktadır. aynı işlem radyofrekansla 80 c de yapılmaktadır. bu doku hasarını azaltmakta iyileşme süresini kısaltmakta ve ağrıyı azaltmaktadır.

bu sayede dokuda oluşturabilen ısı seviyesi kontrol edilmekte ve tonsillektomi(bademcik) ameliyatı için geliştirilmiş özel problarla cerrahi uygulanabilmektedir.

radyofrekans yöntemi ile bademcik ameliyatında ağrı son derece az olmakta, kanama riski minimale inmekte hasta çok kısa sürede normal yaşamına dönebilmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder