?

Bal: dogal nemlendiriciniz

Bal: doğal nemlendiriciniz

Eğer cildinizi olması gerekenden fazla nemlendirirseniz cildinizdeki gözeneklerin kapanmasına neden olursunuz. mevsimler değiştikçe nemlendirme biçimleri değişmelidir. nemlendirici kremi cildinizin her yerine sürmenize neden yok. alnınız ve yanaklarınız çenenize oranla daha fazla kurumaya yatkın bölgedir.

suyu kendine çeken bal çok iyi bir nemlendiricidir. bal, hem kuru hem de yağlı ciltlere yararlıdır. cilde düzgünlük verir, yumuşatır ve besler. içerisindeki organik asitler ve enzimler kozmetik açıdan balın değerini arttırır. yüzü soluk olanlar yanaklarına pembelik gelmesi için baldan daha iyi bir nemlendirici bulamaz. balı yüze yaydıktan sonra parmak uçlarıyla hafif hafif vurarak, cilde yedirmeli, iki-üç dakika bekledikten sonra önce ılık sonra soğuk su ile yüzü yıkamalı. bu yöntem kan dolaşımını hızlandırır. sonuçta cilt hafif pembeleşir, şeffaflaşır ve adeta bir bebek cildi gibi olur.

cildiniz için haftada bir gün şu formülü uygulayabilirsiniz: bir adet salatalığı kabuğu ile rendeleyin. bir çay kaşığı bal ve bir çorba kaşığı mısır nişastasını içine katıp karıştırın. saçlarınızı toplayın. karışımı ensenizden başlayıp boynunuza ve yüzünüze sürün. bu arada göz çevresini koruyun. 20 dakika sonra yıkayın. cildiniz canlanacak, temizlenecek ve nemlenecektir. bu formül her türlü cilt için uygulana bilir.

arı suyun elde edilişi: büyük bir çelik tencereye içme suyu doldurun, kapağını sıkıca kapatın ve ocağın üzerine koyup kaynatın. su kaynayınca kapağı açın ve kapaktaki damlacıkları temiz bir kapta toplayın. bu işlemi ihtiyacınızı karşılayacak suyu elde edinceye kadar tekrarlayın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder